İngiltere, Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkeden en büyük olanıdır. Avrupa’nın batısında Büyük Biritanya adasında yer almaktadır. İngiltere, Avrupa’nın finans merkezi olmasının yanında dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden bir tanesidir. Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisine sahip İngiltere’de kişi başına düşen milli gelir 23 bin Doların üzerinde yer almaktadır. Gerek geçmişte, gerekse günümüzde ekonomik gücünü korumayı başarmış ve her daim dünyadaki en gelişmiş, ekonomik açıdan en büyük ülkelerinden bir tanesi olmuştur. 50 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan İngiltere kuşkusuz 7’den 70’e her yaşta vatandaşımızın yaşamak istediği bir ülkedir. Bu sebepten dolayı ülkemizden birçok kişi İngiltere’de çalışmak ve yaşamak için neler gerektiğini araştırmaktadır. İngiltere’de çalışmak istiyorum diyen İngiltere’de iş arıyorum şeklinde arama yapanların sayısı günden güne artış göstermektedir. Kuşkusuz bunda bu ülkede refah seviyesinin oldukça yüksek olması ile ülkemizde günden güne artan işsizlik rakamları oldukça etkilidir. Daha iyi bir yaşam sürmek isteyen vatandaşlarımız için İngiltere’de çalışma olanakları oldukça fazladır. Yazımız devamında nasıl çalışma başvurusu yapabileceğinizi ve güncel iş ilanları hakkında bilgiler verdik.

İngiltere’de İş İlanları 2022

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en çok göçmen çalıştıran ülkelerden bir tanesidir. Özellikle Londra, Birmingham ve Manchester gibi şehirlerinde yaşayan Türk, Asyalı, Hintli, Pakistanlı ve Arap sayısı bir hayli fazladır. Burada yaşayan Türk nüfusu da bir hayli çoktur. Günümüz itibariyle 500 bine yakın Türk vatandaşımız burada yaşamakta ve çalışmaktadır. Enfield, Hackney, Haringey, Islington, Waltham Forest ve tabi ki Londra kentleri Türklerin en çok bulunduğu şehirlerdir. Bu ülkede işsizlik oranı bir hayli azdır. Günümüz itibariyle yüzde 3 seviyesindedir. Bu yüzden İngiltere’de nasıl çalışabilirim ve İngiltere’de nasıl iş bulunur araştırılmakta ve bu ülkede yaşamak için çok sayıda başvuru yapılmaktadır. Ülkede iş imkanları bir hayli yüksektir. Nasıl başvuru yapabileceğinizden bahsetmeden önce İngiltere’de ne iş yapılır, hangi mesleklerde daha çok alım var bunlardan bahsetmek istiyoruz.İngiltere’de iş fırsatları oldukça yüksektir. Özellikle; avukat, muhasebeci, berber, elektrik mühendisi, diyetisyen, kasap, inşaat mühendisi, mimar, kimyager, makine mühendisi, vasıfsız işçi, psikolog, veteriner, yazılımcı, yatılı personel, aşçı, hemşire, özel güvenlik görevlisi, iş güvenliği uzmanı, şoför, doktor, sağlık personeli, iş makineleri operatörü, garson, bulaşıkçı, barista, biyolog, diyetisyen, eczacı gibi çok sayıda meslekte çalışan açığı bulunmaktadır. Bankacılık, elektrik, inşaat, fabrika, mobilya, muhasebe, mimarlık, lojistik, sağlık gibi sektörlerde eleman açığı oldukça fazladır. İngiltere’de çalışmak için ne yapmalıyım diyorsanız yazımız devamında anlattığımız adımları uygulayabilir ve İngiltere’de kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz.

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur, İş Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere iş imkanları

İngiltere’nin para birimi Sterlindir. Günümüzde 1 Sterlin yaklaşık olarak 8 TL’ye denk gelmektedir. Oldukça değerli bir para birimi olan Sterlin tüm dünyada en değerli paralar arasında yer almaktadır. Yani burada elde ettiğiniz geliri, Türkiye gibi diğer ülkelerde yatırım yapmak ve rahat yaşamak için kullanabilirsiniz. Daha iyi yaşam koşullarında daha iyi maaşlarla çalışmak isteyen kişiler İngiltere’de çalışmak istemektedirler. İngiltere’de çalışmak için farklı yollarla iş başvurusu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle genel olarak oldukça az ilan yayınlansa da İŞKUR adresini kullanabilirsiniz. Yanlış duymadınız İŞKUR sadece yurt içi değil aynı zamanda da çok sayıda yurt dışı iş ilanları da yayınlamaktadır. Ülkemizden yeni çalışan ihtiyacını gidermek isteyen şirketler devletin resmi iş arama motoru olan İŞKUR’a ilan yayınlamaktadır. Sizler de bu yöntemi kullanmak için online olarak veya il ve ilçe müdürlüklerinden açık iş pozisyonu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İngiltere’de iş bulmak ve iş aramak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise iş bulma siteleri aracılığı ile başvuru yapmaktadır. İngiltere için iş ilanları yayınlayan çok sayıda web adresi bulunmaktadır. Özellikle https://www.reed.co.uk/, https://www.cwjobs.co.uk/, https://www.cv-library.co.uk/, Linkedin ve Facebook bu alanda en çok tercih edilen siteler arasında gösterilmektedir. Bu siteler İngilizce olarak yayın yaptıklarından dolayı hem iş bulmada hem de iş ararken İngilizce oldukça gereklidir.

İngiltere iş arama siteleri dışında bir başka başvuru yöntemi ise bu ülkede personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştiren Türk firmalara bizzat başvuru yapmaktadır. Bu firmalar ülkemizden çok sayıda alım gerçekleştirmektedirler. Bu firmaların yurt dışı iş ilanlarına müracaat ederek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Peki bu firmalar hangileridir?

İngiltere’de Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

İngilterede çalışmak istiyorum

İngiltere’de West Yorkshire, North East, Liverpool, Sheffield, Bristol ve Londra gibi kentlerinde yatırım yapan veya proje gerçekleştiren çok sayıda Türk firması bulunmaktadır. Aşağıda saymış olduğumuz bu firmaların insan kaynakları departmanlarına müracaat ederek İngiltere’de çalışma olanakları elde edebilirsiniz.

İngiltere’de faaliyetleri bulunan çok sayıda Türk Restoranları ve Türk İnşaat Firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar sık sık personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştiriyor. Türklerin en çok çalışmak ve iş yapmak için gittikleri ülkelerin başında yer alan İngiltere’de anlattığımız yöntemlerle kolayca iş bulabilirsiniz.

İngiltere’de İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

İngilterede iş bulmak

İngiltere’de maaşlar ülkemize nazaran oldukça yüksek seviyelerdedir. Ülkede asgari ücret 8 Sterlin seviyelerindedir. Tabi bu rakam saatlik ücrettir. Ancak İngiltere bu rakamı birkaç sene içerisinde 10,5 sterline çıkarmak için çalışmalar yürütmektedir. Günde 6 saat çalışan bir vasıfsız işçi İngiltere’de günde 50 sterlin kazanabilir. Tabi ortalama maaşlar bunun çok daha üzerindedir. Örneğin doktorlar aylık 20 bin sterlin, öğretmenler 16 bin sterlin, avukatlar 20 bin sterlin, aşçılar 15 bin sterlin, hemşireler 9 bin sterlin ve mühendisler 15 bin sterlin ortalama maaş almaktadırlar. Tabi deneyim yılınıza göre bu rakamlar çok daha yukarılara çıkabilmektedir.

İngiltere’de maaşlar oldukça yüksektir. Fakat burada kira gibi çeşitli giderleriniz de yüksek olacaktır. Örneğin Londra şehrinde ufak bir stüdyo daire bile aylık binlerce sterline kiralanabilmektedir. Bunun yanında gıda, ısınma gibi giderleriniz de yüksek tutacaktır. Fakat kazanmış olduğunuz maaş ve yaşam standartları düşünüldüğünde kuşkusuz İngiltere’de yaşamak ve burada çalışmak ülkemize nazaran çok daha iyi durumdadır.

İngiltere’de çalışmak için hakkında bilgi sahibi olmanız gereken en önemli konulardan bir tanesi de kuşkusuz Ankara Anlaşması’dır. Ankara Anlaşması İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış olan bir anlaşmadır. Bu anlaşma ile İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebilmektedir. Diğer yollarla da vize başvuru yapmak mümkündür. Ancak İngiltere’ye yerleşmek istiyorsanız Ankara Anlaşması ile başvurunuzu yapmanız daha kolay olacaktır.

Bu yazımızda İngiltere’de iş bulma imkanları ajansları, part time iş ilanları, iş başvuru formu ve iş başvurusu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İNGİLTERE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ingiltere konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ingiltere duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.