İnfaz koruma memuru nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Herhangi bir sebep yüzünden topluma adapte olamamış veya insanlara zarar veren kişilerin işlemiş oldukları suçun karşılığı olarak tutukevlerine konulmaktadır.  Bu tutuk evlerine yani cezaevi veya hapishanelere konulan suçluların ihtiyaçlarını karşılamak ve bunların ıslahını sağlayarak tekrar topluma kazandırılmasına yardımcı olan kişilere ise infaz koruma memuru veya kısa adı ile İKM ya da halk arasında bilinen adı ile gardiyan denilmektedir. İnfaz koruma memurları, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmaktadırlar.

İnfaz koruma memurları yani gardiyanlar, Genel İdari Hizmet sınıfında yer almaktadır. Fakat işleyiş olarak baktığımızda gardiyanların emniyet sınıfında yer alan bir memur gibi hal ve zorunluluklara sahip olduklarını görmekteyiz. Çünkü Genel İdari Hizmet sınıfında yer alan memurlar genel olarak üniforma giymezler ve ayrıca zor kullanma yetkileri bulunmaz. Peki gardiyan yani infaz koruma memuru tam olarak ne iş yapar?İnfaz koruma memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

İnfaz koruma memurları, Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan cezaevi ve ıslah evlerinde görev yapmaktadırlar. Buradaki görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 • Cezaevine giren tutuklarının üzerini aramak ve taşımış oldukları kıymetli eşyaları emniyete almak,
 • Cezaevinde yer alan tutuklular ve hükümlüler hakkında gerekli olan kayıtları tutmak,
 • Tutuklu ve hükümlülerin koğuşlarına götürülmesi ve koğuş kapılarını kilitlemek,
 • Koğuşları düzenli zaman dilimlerinde kontrol etmek,
 • Herhangi bir kaçma girişimi yaşanmaması için tüm kapı, pencere gibi yerlerin iyi şekilde kapatıldığından emin olmak,
 • Günde üç kez tutuklu ve hükümlülerin sayımlarını gerçekleştirmek,
 • Tutuklu ve hükümlülerin; traş, yemek, duş, revire çıkma, görüşlere götürme, mahkeme için hazırlama, kantin ihtiyaçları gibi iş ve işlemleri yerine getirmek,
 • Cezaevlerinde çıkması muhtemel olaylara karşı önlemler almak ve çıkan olayları büyümeden engellemek adına müdahalede bulunmak,
 • Cezaevlerinde çeşitli dönemlerde aramalar gerçekleştirerek içeride bulunması yasak olan eşyaları bulmak,
 • Cezaevlerinin temiz tutmak,

Gibi oldukça önemli görev, yetki ve sorumluluklara sahiptir. Kısaca infaz koruma memurları cezaevi ve ıslah evlerindeki düzen ve nizamı sağlamak için yetkilendirilmiş kişilerdir. Peki infaz koruma memuru olmak istiyorum, ne yapmalıyım kişiler nasıl bir yol izlemelidirler?

İnfaz koruma memuru kıyafetleri

İnfaz koruma memuru olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

İnfaz koruma memuru nasıl olunur bahsetmeden önce infaz koruma memuru olmak için gereken şartları vermek gerekiyor. Çünkü boy şartı ve kilo şartı gibi oldukça önemli konular bulunmaktadır. Peki nedir bu şartlar?

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilmiş olan şartları taşımak,
 • En az lise veya dengi bir okul mezunu olmak,
 • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13′ten fazla, 17′den az olmamak.(örneğin; 170 cm. boyunda olan bir adayın en az 53 kg. ve en fazla 83 kg. olması gerekmektedir.)
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,
 • KPSS’den en az 70 puan almış olmak,

Gibi başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlara ek olarak Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ilanlarda ek şartlar konulabilir. Fakat genel başvuru şartları bu şekildedir.

İnfaz koruma memuru nasıl olunur?

İnfaz koruma memuru olmak için Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan infaz koruma memuru alımı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Bu ilanlar devlette.com sitemiz üzerinde de yayınlanmaktadır. Akabinde yukarıdaki başvuru şartlarına haiz olan kişiler başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurularını gerçekleştiren adaylar daha sonra sözlü mülakat sınavı ve uygulamalı sınav olmak üzere iki aşamayı geçmeleri gerekmektedir. Tüm bu süreç sonunda KPSS puanı, sözlü notu ve uygulamalı sınav notunun ortalaması alınarak bir puana ve bu puan neticesinde de bir sıralamaya sahip olursunuz. Burada alım yapılacak kişi sayısına girmeyi başarırsanız infaz koruma memuru olarak görev alabilirsiniz.

İnfaz koruma memuru ne iş yapar?

Diğer memurluklardan infaz koruma memurluğuna geçiş nasıl yapılır?

Gardiyan olmak yani infaz koruma memuru olmak için tek yapmanız gereken yol bu ilanlara başvuru yapmak değildir. Akabinde diğer memurluklardan da infaz koruma memurluğuna geçiş hakkınız bulunmaktadır. Bu durum kurumlar arası geçiş olarak bilinmektedir. Bu süreçte infaz koruma memurluğuna geçiş için bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dilekçede; kurumu, sicil numarası, unvanı, öğrenimi, atanmak istediği birimi, çalışmak istediği il ve ilçeyi belirtmelisiniz. İnfaz koruma memurluğuna geçmek isteyen adaylar ayrıca KPSS sınavına girmiş olmalı ve bir kuruma atanmış olmalıdırlar. Bunun yanında da aday memurluk süresi tamamlanmış olmalıdır.

Aday memurluk süresi bir yıldan az ve iki yıldan çok olamaz. Bu süre içerisinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamamaktadır.

Gardiyanların çalışma şartları, koşulları nasıldır?

Gardiyanlar genelde kapalı, açık ve yarı açık ceza evlerinde, bunlara bağlı atölye ve açık alanlarda çalışırlar. Oldukça zor bir meslektir. Çalışma saatleri içerisinde cezaevlerinde düzen ve nizamı sağlamak kolay bir iş değildir. Ayrıca isyan, kavga gibi durumlarda yaralanma riskleri bulunmaktadır ve bu sebepten oldukça tedbirli davranmalıdırlar. Fakat teknolojik gelişmeler her geçen gün işlerini kolaylaştırmaktadır.

İnfaz koruma memuru polis olabilir mi?: İnfaz koruma memurları kurumlar arası geçiş yaparak memur olamazlar. Fakat polis olma şartları tutuyorsa ayrıca istifa ederek polis olabilirler.

İnfaz koruma memurları silah taşıyabilir mi?: İnfaz koruma memurlarının taşıma ruhsatlı silah alma hakları bulunmaktadır. Bunun için gerekli mercilere başvuruda bulunabilirler.

İnfaz koruma memurlarına lojman tahsis edilir mi?: Lojman sayısı hali hazırda yeterli seviyede değildir. Ancak ilerleyen zamanlarda lojmanların arttırılması ile ilgili çalışmalar yapılması gündemdedir.

İnfaz koruma memurlarının çalışma ve mesai saatleri nasıldır?: Gardiyanlar gündüz 08:00 ila 17:00 arası çalışmaktadırlar. Vardiya personeli ise 4 vardiya şeklinde sabah 08:00 ile 20:00 arası çalıştıktan sonra ertesi akşam 20:00’a kadar istirahat, akşam 20:00’dan sabah 08:00’a kadar çalıştıktan sonra çıkış günü ve ertesi günde dahil olmak üzere 2 gün istirahat yapmaktadır.

Gardiyanlar askerlik yapar mı?: İnfaz koruma memurları da askerlik görevlerini yerine getirmek durumundadırlar. Bu konuda bir ayrımları bulunmamaktadır.

İnfaz koruma memurları hangi kanuna tabidirler?: İnfaz koruma memurları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi birer memurdurlar.

İnfaz koruma memurları cep telefonu kullanabilir mi?: İnfaz koruma memurları görev yaptıkları cezaevi içerisinde cep telefonu gibi dışarısı ile bağlantı kurulmasını sağlayacak herhangi bir iletişim eşyası kullanamaz. İletişim kurumsal hatlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İnfaz koruma memurlarının tayin durumu nasıldır?: İnfaz koruma memurları sürekli olarak bağlı bulundukları ceza infaz kurumunda görev yaparlar. Tayinleri sadece kendileri talep etmesi durumunda gerçekleştirilmektedir.

İnfaz koruma memurları cezaevi müdürü olabilir mi?: İnfaz koruma memurlarının cezaevi müdürü olma hakları bulunmaktadır. Ancak bunun için gerekli olan şartları sağlamaları ve akabinde görevde yükselme sınavlarına katılmaları gerekmektedir.

İnfaz koruma memuru taban puanları nasıldır?: İnfaz koruma memuru alımlarında genel olarak KPSS taban puanları 75 ile 80 puan aralığındadır. Kurum KPSSP3, KPSSP93 ve KPSSP4 puanlarından alım yapmaktadır.

Bu yazımızda infaz koruma memuru alımı nasıl yapılır, bayan gardiyan olmak için gerekli şartlar nelerdir, alım şartları nelerdir, gardiyan kelime anlamı nedir, olmak için sağlık şartları nelerdir, gardiyan olma süreci ve özellikleri gibi gardiyanlar hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca infaz koruma memurlarının ne kadar kazandıklarını öğrenmek için İnfaz Koruma Memuru Maaşları yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER İNFAZ KORUMA MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, infaz koruma memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan infaz koruma memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.