Herhangi bir suç işlemesinden sonra adalet sistemimizce özgürlüğü kısıtlama yani hapis cezası almış kimselerin cezalarının gerçekleştiği hapishanelerde çalışan memurlara infaz koruma memuru diğer bir adıyla gardiyan denilmektedir.  Bir önceki yazımızda infaz koruma memuru kimdir detaylıca anlattık. Bu yazımızda da infaz koruma memuru nasıl olunur, infaz koruma memuru olma şartları nelerdir inceleyeceğiz.

İnfaz Koruma Memuru ( Gardiyan ) Nasıl Olunur?

Gardiyanlar, Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak devlet memuru statüsünde çalışırlar ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabidirler. İnfaz koruma memuru olmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.  Öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından genellikle her sene yayınlanan ve devlette.com adresimiz üzerinden de kolaylıkla erişebileceğiniz infaz koruma memuru alımı ilanlarını takip etmeniz ve ilanlarda belirtilen başvuru şartlarını sağlıyor olmanız durumunda da bu ilanlara başvuru yapmanız gerekmektedir.  Alımlarda KPSS şartının yanı sıra boy ve kilo şartı ile yaş şartı da aranmaktadır. İnfaz koruma memuru olmak için gereken şartlar aşağıda yer almaktadır.  Şayet başvuru şartlarını sağlıyorsanız ve KPSS puanınız alım yapılacak sayıya göre yeterli ise sözlü sınava yani mülakata çağırılırsınız. Bu aşamayı da geçmeniz durumunda ise Adalet Bakanlığı’na tabi bir infaz koruma memuru yani gardiyan olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.Diğer Memurluklardan İnfaz Koruma Memurluğuna Geçiş

Gardiyan olmak için tek geçer yol başvuru şartlarını sağlayarak Adalet Bakanlığı’nca yayımlanan ilanlara başvuruda bulunmak değildir. Aynı zamanda diğer mesleklerden de  geçiş yapma şansınız bulunmaktadır. Buna kurumlar arası geçiş de denilmektedir. Yani başka bir memurluktan infaz koruma memurluğuna geçiş yapmak isteyen bir kişi geçmek istediği kuruma bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Dilekçede kurumu, sicil numarası, ünvanı, öğrenimi, atanmak istediği birimi, çalışmak istediği il ve ilçeyi açıkça belirtmesi fayda teşkil edecektir. İnfaz koruma memurluğuna geçiş yapmak isteyen adaylar yeniden KPSS sınavına girmiş olmalı ve bir kuruma atanmış olmalılar ayrıca aday memurluk süresini de tamamlamış olmalılar.

NOT : “Aday olarak atanmış devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” Bu madde tüm devlet memurları için geçerli olduğu için biz soruyu aday infaz ve koruma memurları içinde hayır olarak bilginize sunuyoruz.

İnfaz Koruma Memuru ( Gardiyan ) Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Gardiyan yani İnfaz koruma memuru olmak için sahip olmanız gereken şartlar aşağıda verilmiştir. Bu şartlar genel şart olmamakla beraber Adalet Bakanlıklarınca yayınlanan ilanlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bu şartları yayımlanan ilanlardan takip etmek en doğru yöntemdir.

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen nitelikleri taşımak,
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
  • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,
  • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13′ten fazla, 17′den az olmamak.(örneğin; 170 cm. boyunda olan bir adayın en az 53 kg. ve en fazla 83 kg. olması gerekmektedir.)
  • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
  • Merkezi sınavda (KPSS) en az 70 puan almış olmak,
  • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan günümüz itibariyle 18 yaşını doldurmuş,
  • merkezi sınav (KPSS) tarihi itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olmak.

İnfaz koruma memurluğu yani gardiyanlık hakkında merak ettiğiniz soru ya da sorunlar ile görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER GARDİYAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gardiyan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gardiyan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.