İmza sirküsü; resmi bir işlem konusunda yetkili olan kişinin imza örneklerinin bulunduğu belgeye denir. Özellikle maddi konuların ön planda olduğu işlemlerde imza sirküsü oldukça büyük  bir önem taşımaktadır. Bir kurumu temsil eden kişinin mutlaka imza sirküleri vardır.

İmza sürküleri belgesi içinde;  • Yetkili kişinin birden fazla imza örneği,
  • Noter onayı,
  • Yetkili kişinin firma ya da işlem ile ilgili yetkisinin bulunduğunu ifade eden ibareler vardır.

İmza sirküsü ne işe yarar?

Özellikle ticari işlerde büyük önem taşıyan imza sirküleri; yetkili kişilerin attığı imzaların yasal değere sahip olmasını sağlamakta ve bu kişileri güven altına almaktadır..

Dolandırıcılığın ve sahte imza kullanımının oldukça fazla olduğu yeni yüzyıl içerisinde sizin şirketiniz üzerinden ya da sizin adınıza işlem gerçekleştirilmemesi veya gerçekleştirilmesi halinde bu durumun hızlı bir şekilde sizinle alakasının olmadığının anlaşılması için imza sirküleri oldukça önemlidir.

Kapınıza gelen kargo kağıtlarına dahi imza attığınız bu dönemde; sizin adınıza kira sözleşmesinden, şirket kurma işlemlerine kadar her şeyi gerçekleştirmeleri mümkündür.

İmza sirküsünün kullanımındaki amaç nedir;

  • Bir şirkete ait olan belgeler ile ilgili olarak belge sahteciliği yapılmasını engellemek
  • Şirket bünyesini tehlikeye atacak iç ve dış etkenlere bağlı sahte imza atılmasını engellemek
  • Şirketin yetki sahibi olan kişisinin belgeler üzerinde de belli olmasını sağlamak,
  • Şirket ile ilgili olan her sorun için sorumluluk sahibi olan kişinin belli olmasıdır.

İmza sirküsü nereden alınır?

İmza sirküsü almak için en yakın notere gitmeniz yeterlidir. 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerekli belgeleri vererek, 2 kağıda imza atarak imza sirküsü alabilirsiniz.

İmza sirküsü nasıl alınır?

Noter, imza sirküsü vermek için sizden 2 adet belgeye en az 3 imza atmanızı isteyecektir. Belgenin hazırlanması ardından ödemenizin gerçekleşmesi ile birlikte noter imza sirkünüzü onaylar ve bu sayede resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz. İmza sirküleriniz onaylandıktan sonra hazırlanan 2 belgeden biri noterde kalır ve diğeri belgenin sahibine verilir.

İmza sirküsü almak için gerekli evraklar nelerdir?

İmza sirküsü almanız için gereken belgeler;

  • Kurumun kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi,
  • Vergi levhası,
  • İmza sirküsü çıkarmak istenen kişinin nüfus cüzdanı aslı ve aynı zamanda fotokopisi gereklidir.

Bu yazımızda imza sirküsü nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İMZA SİRKÜSÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, imza sirküsü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan imza sirküsü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.