İmsak vakti nedir, ne demektir?

İmsak vakti, namaz takvimlerinde sıkça karşılaştığımız bir terimdir. Çok fazla merak edilen bu imsak vakti sabah namazının gireceğini gösteren vakit olmakla birlikte Ramazan ayında oruç tutan kişiler sahura kalktıkları zaman imsak vaktine kadar yeme içme işlemlerini yapabilir. İmsak vakti geldiği zaman bütün yeme ve içme durulmakla beraber sabah namazı vaktinin girdiğini gösterir. Sabah namazı vakti ise güneşin doğması ile bitmektedir. Şayet namaz kılınır iken güneş doğduysa ve namaz da bitmediyse Hanefi mezheplerine göre bu namaz bozulur. Çünkü kerahet vakti girer ve tekrar kılınması gerekmektedir.

11 ayın Sultanı Ramazan ayı geldiğinde insanlar gece sahur vakitlerinde kalkarak yeme ve içme ihtiyaçlarını giderirler. İmsak vaktine kadar bu işlemi yaparken imsak vaktinde tamamen kesilmelidir. Aksi halde devam edilirse oruç tutması riskli hale girer. İmsak vakti de bu yüzden sözlük anlamı olarak kendini tutma, engelleme, geri durma anlamındadır. Bu da demek oluyor ki sahur vaktinde yerken imsak vakti girince kendinize ve nefsinize hakim olarak yemeyi ve içmeyi kesmeniz gerekmektedir. İftar vaktine kadar da her hangi bir şey yiyemez ve içemezsiniz.İmsak vakti namaz kılınır mı?

Ramazan ayı dışında oruç tutanlar imsak vaktine kadar sahur yaptıktan sonra imsak vakti girdikten birkaç dakika sonra sabah namazını kılabilirler. İsterlerse de sabah namazının ezanı okunurken de kılınır. Ancak Ramazan ayında imsak vaktinde ezan okunduğu için insanlara hem yeme içmeyi kesmesi için uyarı hem de namaz için çağrı şeklinde okunmaktadır. Burada imsak vaktinde okunan ezan bitmeden sabah namazı kılınmamaktadır.

Bu yazımızda imsak vakti hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İMSAK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, imsak konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan imsak duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.