Ülkemizde cep telefonları kdv, ötv gibi vergiler sayesinde yurt dışı satış fiyatlarının bir hayli üzerinde satılmaktadır.  Bu yüzden tablet ve telefonlar kaybedilmemesi çalınmaması için ekstra güvenlik önlemleri almak gerekir. Bunlardan bir tanesi de Imei numarasını kaydetmektir. Çünkü polis çalınan cihazları bu IMEI kodu sayesine takip edebilmekte ve cihazınızın bulunmasını sağlamaktadır. Peki nedir bu imei numarası, nasıl öğrenilir? Imei hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında ..

IMEI kodu nedir, ne demektir?

Her cep telefonu ya da tablet tarafınıza bir IMEI kodu ile gönderilir. Bu kod aynı kimlik numarası gibi eşsiz ve cep telefonuna özgüdür.  “International Mobile Equipment Identity” yani kısa ismi IMEI numarası benzersiz olduğu gibi sabittir de. Yani telefonunuzu ilk aldığınızda IMEI kodu neyse sonra da aynı olarak kalır ve süre zarfında değişmez.  Cihazlarda bulunan sim kart ile IMEI numarasının herhangi bir ilgisi yoktur. Yani cihazınız çalındığında sim kart değiştirilse bile IMEI numarası değişmemektedir.14 haneli olan IMEI koduna 2 haneli bir SV kodu eklenerek 16 haneye çıkabilir. Bu ek haneler sadece son dönemde çıkan cihazlarda yer almaktadır. 2004’de ortaya çıkan biçim, AA-BBBBBB-CCCCCC-D’yi esas almaktadır. Burada A ve B harfleri, tür bölüştürme kodunu (TAC) temsil ediyor. Örneğin iPhone 5’in TAC kodu 01-332700, Samsung Galaxy S2’nin TAC kodu ise 35-853704’tür. C, cep telefonuna ait eşsiz bir seri numarayı temsil etmektedir. Bu seri numara, üretici tarafından belirlenmektedir. En son hane ise tüm haneleri doğrulayan bir kontrol toplamıdır.

IMEI numarası ne işe yarar?

Belirttiğimiz gibi IMEI numarası parmak izi gibi özgündür ve cihaz hakkında bilgiler sunmaktadır. Şayet telefonunuz çalınır yada kaybolursa hizmet sağlayıcınızı durum hakkında bilgilendirebilir ve cihazınızın mobil ağlardan engellenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kayıp çalıntı cihazların bulunabilmesi için polis IMEI kodunu kullanmaktadır. Bu sayede cihazın en son ne zaman ve hangi işlemler için kullanıldığı tespit edilerek yeri öğrenilebilmektedir. O yüzden IMEI numaranızı kaydedip herhangi bir kayıp çalıntı durumunda bu numarayı gerekli birimlere aktarmanız bir hayli önem arz etmektedir.

IMEI numarası nasıl öğrenilir?

IMEI numarası öğrenmek için kullanabileceğiniz bir kaç yol vardır. Size gelen telefonun kutusunda yada garanti belgelerinin üzerinde görebilirsiniz. Fakat bizim IMEI numarası öğrenmek için en çok kullandığımız yöntem ” *#06# ” tuşlayarak arama butonuna basmamız. Daha sonra karşımızda IMEI numarasını görebilirsiniz.

  • iOS (iPhone, 3G iPad): Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde.
  • Android: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında.
  • Eski Sony ve Sony Ericsson’lar: “* Sağ * Sol Sol * Sol *”
  • Blackberry veya daha yeni Sony Ericsson’lar: Seçenekler > Durum altında.

IMEI numarası değiştirme

IMEI numarası yasal olmamakla beraber bazı yöntemlerle değiştirilebiliyor. Bunlardan kaçınmanızı ve bu yollarda IMEI numarası değiştirilmiş telefonları almamanızı öneririz. Aksi durumda telefonunuz bloke olabilir ve yasal süreçten geçebilirsiniz.

Telefonum çalıntı mı öğrenmek, çalındıysa polisin cihazınızı bulabilmesi için IMEI numarası gereklidir. Bu yüzden bu numarayı kayıt ederek saklamanız önerilir. IMEI numarası nedir, IMEI numarası nasıl öğrenilir, ne işe yarar ve IMEI hakkında çok daha detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER İMEİ NUMARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, imei numarası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan imei numarası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.