Geçtiğimiz günlerde toplanan Bakanlar Kurulu, ülkemiz adına oldukça önemli kararlar aldı. Seçimlere az bir zaman kala alınan bu önemli kararlar 7’den 70’e milyonlarca vatandaşımızı doğrudan ilgilendiriyor. Bu alınan kararlardan bir tanesi de çıkartılması planlanan imar affı veya diğer adıyla imar barışı düzenlemesi. Peki nedir bu imar affı dedikleri?

İmar affı nedir, ne demektir?

Gecekondu ve imar mevzuatına göre inşa edilmemiş olan yapıların uygulanma ve mülkiyet sorunlarını düzenleyen kanuna imar affı denmektedir. İmar affı ilk olarak 1984 yılında çıkartılmıştır. Bu kanunla kaçak ve çarpık yapılaşmanın önüne geçilmeye çalışılmıştır.İmar affı çıkacak mı, ne zaman çıkacak?

İmar affı yasası henüz taslak halinde. Resmi Gazete’den geçmesinin ardından imar affı yasallaşacak ve başvurular alınmaya başlanacak. İmar affı için başvurular 8 Haziran 2018 tarihinde alınmaya başlanacak ve son tarih olan 31 Ekim 2018 tarihinde son bulacak. Peki kimler başvuru yapabilecek?

İmar affı başvuru şartları nelerdir, kimler başvuru yapacak?

İzne tabi olmaksızın inşa edilmiş olan bütün gayrimenkuller imar affı kapsamında değerlendirilmektedir. Ancak belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan sanayi, depolama, turistik ve tarımsal alanlar ile askeri bölgelerde yer alan yapılacak için imar affı uygulanmamaktadır. Bu durumlar haricinde izne tabi olmaksızın inşa edilen bütün binalar, evler imar affı kapsamında değerlendirilir.

İmar affından nasıl yararlanılır? İmar affı başvurusu

Ülkemizde 25 milyonu aşkın bağımsız bina yani gecekondu ve imar mevzuatına uymadan yapılan bina bulunmaktadır. Bu binalar genelde hazine arazilerine, başkalarının mülklerine veya kendi arsaları üzerinde izinsiz olarak yapılmış. Bu yapıların tabi mülkiyet sorunu olmasından dolayı da arsalar gözükürken herhangi bir şekilde tapuları ise mevcut durumda olmuyor. Tapuları olmamasından dolayı da vatandaşlar su, doğalgaz, elektrik aboneliği gibi işlemleri yapamıyorlar.

Tüm bu binalara çıkartılacak olan imar affı yani imar barışı ile yapı kayıt belgesi verilecek. Daha sonra da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu binaların tespitini yapacak ve imar alacaklarsa ya da geri dönüşüme gireceklerse bu kişilere öncelik tanınacak. Başvuracak olan kişilerden bir de ücret talep edilecek. Bu ücret de imar affından yararlanılmak istenen evin değerinin yüzde 3’ü kadar olacak.

İmar affından yararlanmak isteyen vatandaşlar imar barışı kanunu yasallaştığında yani Resmi Gazete’den geçtiğinde e-devlet sistemi üzerinden veya bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara başvurularak yapılacak. Başvuruları vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden takip edilecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri Cuma gününden itibaren vatandaşların hem başvurularını kabul edecek, hem de bilgi ve destekte bulunacak.  Akabinde gerekli işlemler başlatılacak.

E-Devlet imar affı başvurusu sırasında adaylardan istenilen belgeler nelerdir?

E-devlet şifresi. 2) Geçerli bir cep telefonu numarası 3) Geçerli bir e-posta adresi 4) Beyan edilecek yapının adresi 5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri 6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2) 7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı 8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.) 9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2) 10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek) 11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi 12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

Bu yazımızda imar affı çıkar mı, çıkıyor mu, çalışması var mı, geldi mi, gelecek mi, ne zaman gelir, gündemde var mı, kapsamı nedir, sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İMAR AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, imar affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan imar affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.