İmam nedir, kimdir, kime denir?

İmam, İslam dinine ait bir terimdir. Genel anlamda önder, lider, devlet başkanı anlamlarına gelmektedir. İslami bir terim olarak ise cemaate namaz kıldırmakla görevli ve diğer dini görevleri yerine getirmekte olan kişilere denilmektedir. İmamlık görevini yerine getirmeye ise imamet denilmektedir. İmamlık ilk olarak İslam’ın ortaya çıkışıyla birlikte Hz. Muhammed tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Peki imamların görev, yetki ve sorumlulukları nelerdir?

İmamlar ne iş yaparlar?

İmamlar sanılanın aksine sadece camilerde namaz kıldırmakla görevli değildirler. İmamların oldukça meşakkatli bir iş hayatları bulunmaktadır. Aşağıda saymış olduğumuz imamların görevleri bazen üst üste gelebilir ve gün içerisinde dinlenecek vakit bile bulamayabilirler.  • Cami ya da mescidin zamanında ibadete açılması huzurlu ibadet edilmesini sağlamak,
  • Namaz öncesi ve sonrası Kuran-ı Kerimi okumak ilgili yerlerce hazırlanan ya da ilgililerce incelendikten sonra okunması uygun görülen hutbeleri okumak,
  • Cami ve mescitlerde cemaati dini konularda aydınlatmak,
  • Namaz vakitlerinden önce camide bulunmak,
  • Usulüne uygun olarak, dua okuyarak cemaate namaz kıldırmak,
  • Cenazelerin yıkanması ve defin işlerini yapmak,
  • Camideki müezzin ve kayyımları denetlemek,
  • Müftülükçe düzenlenen kurs, toplantı ve seminerlere katılmak,
  • Cami ve mescitlerde mevlit okuyabilir. vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

İmam nasıl olunur?

İmam olabilmek için karşınızda iki farklı yöntem bulunmaktadır. Öncelikle ilk yolumuzda imam olmak için imam hatip liselerini bitirmektedir. İmam hatip liselerini bitirdiğiniz takdirde din adamı olabilmek adına gerekli olan donanımın büyük çoğunluğunu elde etmiş olursunuz. Tabi sadece imam hatip liselerini bitirmek imam olmaya yeterli değildir. Bunun akabinde her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılmakta olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı yani DHTB sınavına katılarak gerekli puanı almanız gerekmektedir. DHBT yazılı ve sözlü olmak üzere iki oturumda gerçekleştirilir.

İmam olmak için imam hatip liselerinden mezun olmanıza gerek yoktur. Herhangi bir liseden mezun olmanızın ardından lise mezunu olarak İlahiyat Ön Lisans programına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu 2 senelik bölümde imam olmak için gerekli bilgiler eğitim süresince verilecektir. Daha sonra ise yine bu yolda da DHBT sınavına katılmanız ve gerekli puanı almanız gerekmektedir.  Bunun akabinde KPSS sınavına da katılmalı ve yeterli puanı almalısınız. Tabi tüm işlemler sadece bu kadarla bitmiyor. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı ihtiyaçları doğrultusunda ne kadar imam alımı yapacağı ile ilgili kadro açar. Bu kadrolar neticesinde başvurunuzu yapmalı ve imam olmaya engel bir durumunuzun olmaması gerekmektedir.

İmam sayısı

Görüldüğü üzere imam olmak çoğu kişinin bildiği gibi kolay bir şey değildir. İmam olmak için oldukça meşakkatli bir yoldan geçmeniz gerekmektedir. Peki imam olarak atamanız yapıldı ve göreve başladınız diyelim, ne kadar maaş alacaksınız?

İmam maaşları ne kadardır?

Nasıl imam olunacağından, imamların yapmış olduğu işlerden detaylı olarak bahsettik.  Peki imamlar ne kadar maaş alıyorlar?

Ülkemizde işe yeni başlamış, bekar bir imam diğer ek gelirler harici net 7000 TL maaş almaktadır. Vaizler ise 7 bin 250 TL almaktadır.

Tabloda ailede yardımı, çocuk yardımı gibi çeşitli ödemeler dikkate alınmamıştır. Maaşlar çalışma yılına göre verilmiş olan baz maaşlardır. Bu yazımızda imam nedir, ne demektir, kimdir, kime denir? İmam olmak için gerekli şartlar nelerdir? İmam nasıl olunur? İmam olmak istiyorum nasıl olurum ve imam maaşları hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İMAM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, imam konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan imam duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.