İlk Yardım Sertifikası Nedir?

Hayat kurtarmanın ipuçları ilk yardım kursların verilmektedir. Ülkemizde ev kazaları, trafik kazaları ve doğal afetler gibi önceden öngörülmesi zor olan kazaların sık sık yaşandığı düşünüldüğünde, hayat kurtarabilmek veya kazanın zararlarını en aza indirgemek için ilk yardım eğitimleri oldukça önem arz etmektedir.

İlk Yardım Sertifikası İle Ne İş Yapılır?

İş Kanunu gereğince tüm işletmelerde, bütün kamu kurumlarında çalışan sayısı 10 veya üzeri olanlar ilk yardım sertifikası sahibi personel istihdam etmelidirler. Bu sebepten dolayı iş bulmanızda ilk yardım sertifikası oldukça önemli duruma gelmektedir. Güncelleme :  6331 sayılı Kanun gereği, tehlike sınıfı ne olursa olsun, çalışan sayısı kaç olursa olsun, İLK YARDIMCI bulundurmak, 01.01.2013 tarihi itibariyle zorunlu hale getirilmiştir!İlk Yardım Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır?

İlk yardım sertifikası almak için Sağlık Bakanlığınca yetkili ilk yardım eğitim merkezlerinde Temel İlk Yardım Kursuna katılarak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan uygulamalı ilk yardım sınavlarına girebilme hakkı kazanırsınız. Bu sınavda başarılı olan adaylar ise ilk yardım sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.  İlk yardım eğitimi alarak kendiniz, yakınınız ve işletme çalışanları için hayat kurtarıcı müdahaleleri öğrenebilir ve acil durumlarda doğru ve bilinçli uygulamalar ile insanlara yardımcı olabilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım sertifikası eğitimi veren kurumlardan 16 saatlik temel eğitiminizi almanızın ardından, uygulanan sınavda da başarılı olmanız durumunda verilen ilk yardım sertifikası 3 yıl süre ile geçerlidir. Daha sonra belge süresi dolmak üzere olan ilk yardım sertifikası sahipleri, ilk yardım eğitim merkezlerince düzenlenmekte olan 8 saatlik ilk yardım yenileme eğitimi almak durumundadırlar. Bu 8 saatlik eğitimi alanlar, ek olarak herhangi bir sınava girmeden belgelerini yenileyebilmektedir.


DİĞER İLK YARDIM SERTİFİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ilk yardım sertifikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ilk yardım sertifikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.