İleri sürüş teknikleri nedir, ne demektir?

Günümüzde araçlar konfor anlamında gelişme gösterdiği gibi hız anlamında da gelişme gösteriyor. Her ne kadar araçların güvenlik sistemleri ileri bir seviyeye gelmiş olsa da oldukça hızlı gidebilen arabalarda güvenlik sistemleri yetersiz kalıyor. Aynı zamanda trafiğe her geçen gün daha fazla aracın katılması ile beraber sürücülerin daha iyi araba kullanmaları bir gereklilik haline gelmiş durumda. Ülkemizde ehliyet alırken verilen eğitimin bu konuda yetersiz kaldığı düşünülmektedir. Bu sebepten de daha iyi araç kullanmak için daha iyi bir eğitim alma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu süreç ileri sürüş teknikleri eğitimini ortaya çıkarmıştır. İleri sürüş teknikleri ile oldukça zor koşullarda nasıl araç kullanabileceğinizi oldukça iyi bir şekilde öğrenmektesiniz.

İleri sürüş teknikleri belgesi ne işe yarar?

Günümüzde şoför arayan çok sayıda firma işe alımlarda ileri sürüş teknikleri sertifikası talep etmektedir. Ambulans şoförü, otobüs şoförü, makam şoförü, belediye otobüs şoförü, 112 şoförleri, itfaiye şoförleri gibi çeşitli şoförlük çeşitlerinde bu belge isteniyor. Bu belgeye sahip olan kişilerin iş bulma ihtimalleri bu sebepten çok daha fazla oluyor. Bunun yanında ileri sürüş teknikleri sertifikası alarak işimizle alakalı olmasa bile araç kullanıyorsak daha güvenli bir şekilde seyahat edebiliriz. Ülkemizde her sene 1 milyonu aşkın maddi hasarlı, yaralanmalı ve ölümlü kazalar olmaktadır. Bu oldukça ciddi ve ürkütücü bir rakamdır. Bu belgeyi alan sürücülerin trafikte daha fazla olmaları, trafiği daha güvenli kılacaktır. Ayrıca aşırı yağmur, kaygan yol, kar gibi çeşitli zorlu durumlarda da aracı nasıl kullanabileceğimizi öğrenmiş olacağız. Peki ileri sürüş teknikleri sertifikası nasıl ve nereden alınıyor?İleri sürüş teknikleri sertifikası ne işe yarar?

İleri sürüş teknikleri sertifikası nasıl nereden alınır?

İleri sürüş teknikleri eğitimi içerisinde zorlu hava şartlarında nasıl araç kullanılacağı, virajı dönerken nasıl hareket edilmesi gerektiği, park etme teknikleri, drift gibi çok sayıda madde bulunmaktadır. Bu eğitimler il veya ilçelerde bulunan sürücü kursları vasıtası ile verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB tarafından yetkilendirilmiş olan bu sürücü kurslarına müracaat ederek ileri sürüş teknikleri eğitimi alabilirsiniz.

Halk Eğitim, İSMEK, KOMEK gibi çeşitli ücretsiz sertifika verilen yerlerde ileri sürüş eğitimi kursu açılmamaktadır. Bu sebepten sürücü kurslarına müracaat ederek ücreti karşılığında bu eğitimi alabilirsiniz.

İleri sürüş teknikleri sertifikası ne kadar sürede alınır?

İleri sürüş eğitimi genel olarak 1 gün içerisinde verilmektedir. Herhangi bir ehliyet çeşidine sahip olan yani ehliyet sahibi olan adaylar bu eğitimlere başvuru yapabilmektedir. Sertifikalar genel olarak 2 yıl süre ile geçerlidir ve bu süre sonunda tekrardan 1 günlük eğitim alınması gerekmektedir. İleri sürüş teknikleri sertifikası yenileme işlemi daha kısa sürmektedir.

İleri sürüş teknikleri sertifikası almak

İleri sürüş teknikleri sertifikası ücreti ne kadardır?

İleri sürüş teknikleri belgesi MEB tarafından yetki verilmiş özel kurslarca verildiği için ücretleri yani fiyatları da bu kurslara göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak fiyatları 300 TL ile 800 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Müracaat ettiğiniz kurstan sadece fiyatı değil, eğitim süresini ve eğitim içeriğini de muhakkak incelemelisiniz. Bazı kurslar oldukça yüzeysel bilgiler vermektedir. Ancak bazıları oldukça detaylı, sürücüyü tüm durumlara hazırlar eğitimler sunmaktadırlar.

İleri sürüş teknikleri sertifikam kayboldu, ne yapmalıyım?

İleri sürüş teknikleri sertifikanız kaybolduysa tekrardan çıkarmak için başvuru yaptığınız kursa müracaat etmelisiniz. Burada sertifikanız yeniden düzenlenerek herhangi bir eğitim uygulanmaksızın verilecektir.

Motosiklet, otomobil, tır, bisiklet gibi tüm araçlar için ileri sürüş teknikleri eğitimi alabilirsiniz. Bu yazımızda ileri sürüş teknikleri sertifikası almak istiyorum, nasıl ve nereden alırım ile geçerlilik süresi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ SERTİFİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ileri sürüş teknikleri sertifikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ileri sürüş teknikleri sertifikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.