İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırmaların gerçekleştirilmiş olduğu bölüme ilahiyat bölümü denilmektedir. Geçtiğimiz senelerde yapılan düzenleme ile ilahiyat fakültesi mezunları din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapabiliyorlardı. Bunun için mezun olmalarının akabinde formasyon almaları yeterliydi. Ancak bu hususta önemli gelişmeler yaşandı.

İlahiyat mezunları din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olabilir mi?

Bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, geçtiğimiz senelerde Danıştay’da dava açarak 2014’te din öğretmenliğine yapılan öğretmen atamalarının ve bu atamalara dayanarak gösterilmiş olan ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabileceklerine dair kararın iptal edilmesini istedi. Danıştay dosyayı incelemesinin ardından, düzenlemenin hem hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu hem de devlete olan güven duygusunu sarsacağını belirterek ilgili atama ve söz konusu düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Akabinde Milli Eğitim Bakanlığı yapılan bu karara itiraz etti. Ancak yapılmış olan bu itiraz da reddedilerek karar kesinleşti ve Talim terbiye kurulu yani TTK ilgili düzenlemede değişiklik yapmak zorunda kaldı.Yaşanan bu gelişmeler ile artık ilahiyat mezunları din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapamayacaklar. Artık ilahiyat mezunları sadece meslek derslerinin öğretmeni olarak görev alabilecekler.

İlahiyat fakültesi mezunlarına din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği hakkı tanınmasının ardından 7 atama döneminde 37 bini aşkın kişi din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanmak için MEB’e başvuru yapmıştı. Bunların da 14 bin 686’sının ataması gerçekleştirilmişti. Danıştay tarafından verilen karar dile bu kişilerin durumu tartışmalı hale gelmişti. Ancak Bekir Bozdağ yapmış olduğu açıklama ile bu kişilerin haklarının baki olduğunu ve öğretmenlik yapmaya devam edeceklerini belirtti. Yapılan açıklamaya göre değişiklik bundan sonraki dönemleri kapsayacaktır.

Bu yazımızda ilahiyat mezunlarının öğretmenlik hakkı ve formasyon hakkı konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca konu hakkında yaşanacak gelişmelerden anında haberdar olmak için sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER İLAHİYAT FAKÜLTESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ilahiyat fakültesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ilahiyat fakültesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.