İkametgah belgesi nedir, ne demektir?

İkametgah oturulan, ikamet edilen yer anlamına gelmektedir. Yani ikamet adresi oturulan veya diğer başka bir tabirle yaşanılan yerin adresi olarak belirtilebilir. Bireylerin günümüzde birkaç evi veya yazlığı olabilmektedir. Kişinin ne kadar fazla evi yani ikamet edebileceği konut olursa olsun sadece bir tane ikamet adresi olmak zorundadır. Tüzel kişilerde ise ikametgah adresi, işlem merkezinin bulunduğun yerin adresidir. Günümüzde işe alımlarda ve çok sayıda iş ve işlemde ikametgah belgesi talep edilmektedir. Peki ikametgah ilmühaberi veya diğer adıyla ikametgah belgesi nasıl ve nereden alınıyor?

İkametgah Belgesi Nasıl, Nereden Alınır?

Günümüzde ikametgah belgesi çok sayıda iş ve işlem için istenmektedir. İkametgah belgesi almak yani ikametgah belgesi çıkartmak ise günümüzde oldukça kolaydır. Bunun için kullanmış olduğumuz iki yöntem bulunmaktadır.E-Devlet İkametgah Belgesi Alma

Bu yöntemlerden ilki E-Devlet üzerinden ikametgah belgesi çıkartmaktır. Günümüzde çok sayıda işlemi dakikalar içerisinde İnternet üzerinden hiçbir kamu kurum ve kuruluşuna gitmeye gerek kalmadan halledebiliyoruz. Bu hallettiğimiz işlemlerden bir tanesi de ikametgah belgesi çıkartma işlemidir. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalı ve arama kısmına ikametgah yazmanız yeterlidir. Akabinde karşınıza Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama sayfası çıkacaktır. Burada E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapmanızın ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada yer alan “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” Sekmesini işaretlemeli ve “Devam Et”  demelisiniz.

İkametgah belgesi alma

Daha sonra aşağıdaki kısım karşımıza çıkacaktır. Burada belgenin kimin için çıkartılacağını seçiyoruz. Kendiniz için çıkartıyorsanız kendiniz, eşiniz veya çoğunuz için çıkartıyorsanız da diğer sekmesini seçip yine “Devam Et” diyoruz.

 

İkamergah belgesi çıkarma

Karşımıza kütük bilgilerimiz çıkacaktır. Ancak çoğu kişi burada yazan bilgileri ikametgah bilgisi sanmaktadır. İkametgah bilgilerine ulaşmak için bir adımımız daha var. Bunun için belgenin neden verileceği kısmını seçip “Sorgula” diyoruz. Sonunda yerleşim yeri yani ikamet belgeniz hazır. Bu belgenin çıktısını alarak kullanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden çıkartılan her belge üzerindeki barkod numarası sebebi ile kaşeli, imzalı belge durumundadır. Yani dilediğiniz kamu kurum ve kuruluşuna yeniden herhangi bir onay gerekmeksizin belgeyi teslim edebilirsiniz.

Nüfüs Müdürlüklerinden İkametgah Belgesi Almak

İkametgah belgesi alabileceğiniz bir diğer kamu kurumu ise nüfus müdürlükleridir. Nüfus müdürlüklerine sadece kimliğiniz ile beraber müracaat ederek ikametgah belgenizi çıkartabiliyorsunuz. Ancak ülkemizde nüfus müdürlükleri oldukça yoğun olarak faaliyet gösteren kamu kurumlarının başında yer almaktadır. Şayet sıra olmasa bir dakikada alabileceğiniz bir belgeyi yoğunluk sebebi ile saatler sonra alabilmeniz mümkündür. Bu sebepten bu duruma düşmemek adına belgenizi E-Devlet üzerinden çıkartmanızı tavsiye ediyoruz. Şayet bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz de, PTT şubelerinden kısa süre içerisinde temin edebilirsiniz.

İkametgah belgesi muhtardan alınır mı?

Önceden ikametgah belgesi hangi kurumdan alınır dediğimizde cevap kesinlikle muhtarlıklardı. Muhtarlardan bu belgeyi kolay bir şekilde çıkartabiliyorduk. Fakat muhtarlıklar çoğu zaman kapalı olabiliyorlar. Bu sebepten de acil olarak bu belgeyi ihtiyaç duyan kişiler bu belgeyi çıkartamıyorlardı. Bu sebepten muhtarlıklardan ikametgah ilmühaberi çıkarma işlemi artık tarih oldu. Artık bu belge muhtarlıklardan değil sadece Nüfus müdürlüklerinden ve E-Devlet üzerinden verilmektedir.

İkametgah belgesi ücreti / fiyatı ne kadardır?

İkametgah belgesi kaç TL yani kaç para merak edilen konuların başında yer almaktadır. İster nüfus müdürlüklerinden isterseniz de E-Devlet üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi yani yerleşim yeri belgesi tamamen ÜCRETSİZ olarak tarafınıza verilen bir belgedir. Kolay bir şekilde dakikalar içerisinde hiçbir ücret ödemeden bu belgeyi temin edebilirsiniz.

İkametgah belgesi geçerlilik süresi / tarihi nedir? : İkametgah belgesi kaç ay geçerli merak edilen konulardan bir tanesidir. Devlet ve Nüfus müdürlüğü vasıtası ile alabileceğiniz ikametgah belgesi belgeyi almanızın ardından tam 1 ay süre ile geçerlidir. Hali hazırda belge geçerlilik tarihi belge üzerinde yer almaktadır.

İkametgah belgesi herhangi bir nüfus müdürlüğünden, başka şehirden alınır mı? :İkametgah belgesi çıkartmak için ikamet adresinizin bulunduğu yerde işlem yapmak zorunda değilsiniz. Hangi il veya ilçede olursanız olun bu belgeyi nüfus müdürlüklerinden çalışma saatleri içerisinde, E-Devletten ise istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz.

Resimli ikametgah belgesi nereden nasıl alınır? : İkametgah belgesi resimsiz olarak verilmekte olan bir belgedir. Haliyle nüfus müdürlüğünden de alsanız, E-Devlet Kapısı üzerinden de alsanız resimsiz olarak bu belgeyi alabileceksiniz. Aşağıda örneğini verdiğimiz belgeyi inceleyebilirsiniz.

İkametgah belgesi kimlere, nereye verilir? : İkametgah belgesi çok sayıda iş ve işlem için istenmektedir. Örneğin işe girişlerde istenilen bir belge türüdür.

18 yaşından küçüklerin ikametgah belgesi nasıl alınır? : 18 yaşını doldurmamış olan vatandaşlarımız bireysel olarak ikametgah belgesi çıkartamazlar. Ebeveynleri E-Devlet kapısı üzerinden  veya nüfus müdürlüklerine müracaat ederek belgenin çıktısını alabilirler.

Bu yazımızda ikametgah belgesi Word ve pdf formatında nerede nasıl alınır, internetten online ikametgah belgesi alma, ikametgah belgesi almak için ne gerekli, almak için gerekenler neler gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

İkametgah belgesi örneği indirmek için TIKLAYIN


DİĞER İKAMETGAH HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ikametgah konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ikametgah duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.