İkametgah insanların yaşadıkları adres olarak adlandırılmaktadır. İkametgah belgesi ise, bir kimsenin ikamet ettiği yani yaşantısını sürdürdüğü yerin resmi olarak belirtildiği, devlet kayıtlarında bulunan adres demektir. Hukuken her bireyin tek bir ikametgah adresi bulunmak zorundadır. Önceleri ikametgah belgesi muhtarlıklardan alınabiliyordu. Fakat artık bu işlem değişti. Teknolojinin iyice hayatımıza girmesi ile ikametgah belgesi kolay bir şekilde İnternet üzerinden alınabiliyor. İkametgah belgesi almak için gerekli şartlar neler, ikametgah belgesi nereden nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler yazımız devamındadır.

İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

İnsanlar yaşamları boyunca çok kez ikametgah belgesine ihtiyaç duyabilmektedirler. Günümüzde neredeyse tüm iş başvurularında ve çeşitli işlemlerde ikametgah belgesi talep edilmektedir. Önceleri bu belge sadece muhtarlıklardan alınmaktaydı. İkametgah belgesinin tek bir noktadan alınması acil durumlarda bu belgeye ihtiyaç duyan vatandaşlar için sorun teşkil etmekteydi. Ancak artık bu belgeyi çok kolay bir biçimde alabilmekteyiz. İkametgah belgesini nüfus müdürlüklerinden ve E-Devlet Kapısı üzerinden alabiliyoruz. Peki ama nasıl?İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Nüfus müdürlükleri üzerinden ikametgah belgesi almak veya diğer adıyla ikametgah ilmuhaberi almak oldukça kolay bir işlem. Ancak bunun için size en yakın Nüfus Genel Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir. Buradan bu belgeyi temin etmek için nüfus cüzdanınızın yanında olması yeterlidir. Hiçbir ücret ödemeden yani ücretsiz olarak kısa zamanda belgenizi çıkartabilirsiniz.

İkametgah belgesi çıkartmak için diğer bir yol ise yazımızın başında da belirttiğimiz üzere E-Devlet Kapısı. E-Devlet sisteminin hayatımıza girmesi ile önceleri resmi kurumlardan halledebildiğimiz ve zaman kaybına sebep olan çok sayıda işlemi, artık dakikalar içerisinde internet ortamından gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerden bir tanesi de ikametgah belgesi alma işlemi. İkametgah belgesi çıkartmak için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak E-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir.

E-Devlet İkametgah Belgesi Almak İçin “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama”

E-Devlet Kapısı’na vermiş olduğumuz bağlantıdan giriş yaptıktan sonra, “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklamanız ve TC. Kimlik Numarası ile E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından nüfusa kayıtlı olduğum il neresi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İkametgah bilgileriniz il, ilçe, mahalle, cadde, dış kapı numarası, iç kapısı numarası ve NVİ adres no şeklinde gözükecektir. Yalnız bu işlemi sadece 18 yaşından büyük vatandaşlar kullanabilmektedir. 18 yaşından küçük olanlar ise nüfus müdürlüklerine müracaat etmeliler.

Şayet bir E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa, size en yakın PTT şubesine giderek nüfus cüzdanınız ile birkaç dakika sonunda şifrenizi temin edebilirsiniz. Bu yazımızda ikametgah belgesi nasıl alınır bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca ikametgah değişikliği nasıl yapılır öğrenmek için TIKLAYIN ve İkametgah Nedir öğrenmek için TIKLAYIN


DİĞER İKAMETGAH HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ikametgah konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ikametgah duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.