Her vatandaşımızın doğumundan ölümüne kadar kayıtlı olduğu bir adres yani ikametgah adresi olmalıdır. Vatandaşlar bu adresi devlete bildirmekle yükümlüdürler.  Bunun sebebi herhangi bir durumda vatandaşlara ulaşabileceği bir adres kaydının ellerinde olmalarını sağlamaktır. Şayet bir kişinin hangi adreste kaldığını öğrenmek istiyorsanız adres sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir.  Aşağıda bulunan ikametgah sorgulama aracı sayesine sadece TC. kimlik numarası ve resimde bulunan doğrulama kodu girilerek bir kişinin adresi kolaylıkla online olarak bulunabilmektedir. Böylelikle hangi adrese kayıtlıyım, ikametgah adresim nerede, ikametgah adresimi nasıl öğrenebilirim gibi soruların cevaplarına aşağıda bulunan adres sorgulama aracı sayesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres Sorgulama Aracı

Bazen sistemde kayıtlı bulunduğunuz adres – ikametgah yüzünden evraklarınız gerçek adresinize gitmemekte ve sıkıntı yaşayabilmektesiniz ya da seçim zamanı nerede oy kullanacağım sorusunun cevabına yine bu ekrandan ulaşabilmektesiniz. Çünkü vatandaşlar ikametgah adreslerinin kayıtlı oldukları yerde oy kullanmaktadırlar. Adres sorgulama aracı hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.Güncelleme : Artık çok sayıda işlemi E-Devlet kapısı sayesinde halledebiliyoruz. Yapılan bir değişiklik ile ikametgah adresi öğrenme işlemini de E-Devlet üzerinden halledebilmekteyiz. Bunun için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan E-Devlet Kapısına girmeniz ve akabinde sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

İkametgah Adresini Öğrenmek İçin https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Daha sonra karşınıza açılan sayfada “yukarıda bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini işaretliyoruz ve devam ediyoruz. Açılan sayfada belgenin kimin için çıkarılacağını seçiyoruz ve devam ediyoruz. Açılan sayfada sorgulamaya esas bilgilere ulaşabilirsiniz. Buradan belgeyi hangi işlemimiz için istediğinizi belirtmenizin ardından devam ediyoruz ve ikametgah bilgilerinizi açılan sayfadan kolaylıkla görebilirsiniz. Bu belgeyi de talep etmeniz halinde yazdırabilirsiniz.

Adres sorgulama işlemini dakikalar içinde online olarak yapmanız mümkün iken bir o kadar da önemli bir işlem olarak göze çarpmaktadır. Halen ikametgah adresinizin nerede kayıtlı olduğunu bilmiyorsanız hemen ikametgah sorgulama yapmalısınız. Bu yazımızda ikametgah adresi doğrulama ve ikametgah adresi nasıl bulunur konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İKAMETGAH HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ikametgah konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ikametgah duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.