İkametgah bir kimsenin belirli bir süre zarfında oturduğu, yaşadığı konut, ev yada bölge için kullanılan bir terimdir. Şayet oturduğunuz yer değişirse ikametgahınızı da değiştirmek zorundasınız. Aksi halde 480 TL gibi bir cezayı ödemek zorunda kalırsınız.  Peki ikametgah nasıl değiştirilir?

Adres değişikliği, nüfus nakil işlemleri ya da diğer adıyla adres aldırmanın yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan hangisi sizin için kolay olacaksa o şekilde ikametgah değişikliği yapabilirsiniz.Nüfus Müdürlüğü Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz yollardan en çok bilineni ve kullanılanı Nüfus Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunarak gerçekleştirilen adres değişikliği yöntemidir. Bunun için yeni evinizde size ait bir fatura, abonelik yada kira sözleşmesi gibi geçerli bir belge ile Kaymakamlıklarda bulunan Nüfus Müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız. Burada adres değişikliği talebinden sonra bir belge vereceklerdir o belgeyi ikamet ettiğiniz adresin muhtarına götürmelisiniz. Gayet basit ve pratik bir şekilde ikametgah değişikliğinizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Adres bildirimlerini muhtarlıklara bildirmek artık zorunlu bir işlem değil. Ancak zorunlu olmasa da bu işlemin yapılmasını öneriyoruz. Çünkü seçim gibi dönemlerde bilgilerin daha hızlı güncellenmesine olanak tanımaktadır.

İnternet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Diğer bir yol ise internet üzerinden adres değişikliği yapmak. E-Devlet Kapısı hayatımıza girdiği günden bu yana bir çok işlemimizi devlet dairelerinde uzun kuyruklar beklemeden gerçekleştirebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de internet üzerinden adres değişikliği hizmet.

Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yani NVİ hizmetlerinden birisi olan adres değişikliği artık E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Nüfus Müdürlüklerine gitmenize gerek olmadan dakikalar içerisinde online olarak adres değişikliği yapmanız mümkün. Bunun için ise öncelikle bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan bağlantı sayesine sisteme elektronik imza yada mobil imza ile giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik no ve şifre ile giriş yaparsanız sistem güvenliğiniz için adres değişikliğine onay vermeyecektir.

E-Devlet Adres Değişikliği Yapmak için TIKLAYIN

Sisteme Elektronik imza yada mobil imza ile giriş yapmanızın ardından sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurarak internet üzerinden ikametgah değişikliği yapabilirsiniz.

İkamet ettiğiniz adresi değiştirdikten sonra en geç 20 gün içerisinde bunu bildirmekle yükümlüsünüz. Aksi halde 390 Tl para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Şayet yanlış bir adres bildiriminde bulunursanız da 782 TL ceza ödemek zorundasınız.

İkametgah değişikliği yani adres değişikliği nasıl yapılır, ikametgah nasıl taşınır, ikametgah taşıma işlemleri, ikametgah aldırma konularını detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Konu hakkında merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden sorabilir, adresinizin değişip değişmediğini ise adres – ikametgah sorgulama haberi sayesine kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca ikametgah belgesi nedir öğrenmek için TIKLAYIN ve İkametgah belgesi nasıl alınır öğrenmek için TIKLAYIN.


DİĞER İKAMETGAH HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ikametgah konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ikametgah duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.