İhtiyati haciz; alacaklı tarafın maddi kayıplarının karşılanmasını garanti altına almak için mahkeme kararı ile borçlu tarafın mallarına geçici olarak el konulmasıdır. İhtiyati haciz; borçlu tarafın kötü niyetli olarak mal kaçırmasını engellemek amacı ile başvurulan yöntemdir. Alacaklı taraf ihtiyati haciz kararı çıkartmadan dava açarsa borçlu taraf kötü niyetli ise bankadaki paralarını, sahip olduğu arabayı ve gayrimenkulleri satabilir; bu durumda alacaklı taraf yasal olarak haczedilecek bir şey bulamayacaktır ve mağduriyeti giderilemeyecektir. İhtiyati haciz kararını aldırırsa borçlu taraf sahip olduğu hiçbir gayrimenkul satamaz ve varsa bankadaki paralarını çekemez. Alacaklı taraf mahkemeyi kazanırsa haciz işlemine gerek duymadan ihtiyati haciz kararı koydurduğu mallar üzerinden alacağını tahsil etmeye ve mağduriyetini gidermeye çalışır.

İhtiyati haciz nasıl yapılır?

İhtiyati haciz; mahkeme kararı ile çıkartılır. İcra müdürlüğü tarafından başlatılır ve genel haciz yöntemleri gibi mallara dokunulmazlık çıkar ve icra müdürlüğü tarafından muhafazası sağlanır. Borçlunun sahip oldukları icra müdürlüğü tarafından tutanaklar ile kayda geçirilir ve bu tutanak ile değerleri belirtilir. Bu tutanak borçluya ve alacaklıya üç gün içerisinde tebliğ edilir. Borçlu kişi ya da alacaklı kişi haciz sırasında orada bulunuyor ise tebliğ edilmesine gerek yoktur. İcra müdürlüğü tarafından ihtiyati haciz konulmuş mallar arasında gayrimenkuller var ise borçlu kişi teminat göstererek bunlar üzerindeki hacizleri kaldırtabilir.İhtiyati Haciz Kararına Nasıl İtiraz Edilir?

Bu karar borçlu tarafından temyiz edilemez. Borçlu kişi kendisini dinlemeden karar veren mahkemenin kararına itirazda bulunabilir. İhtiyati haciz kararının dayandığı nedenlere ve alacaklı olduğunu iddia eden kişinin alacaklarına itiraz edebilir. Bu itiraz sırasında ihtiyati haciz kararını ispatlamak alacaklının görevidir. Bu yazımızda ihtiyati haciz hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HACİZ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, haciz konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan haciz duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.