İhbar tazminatı, yasalaştığı tarihten bu yana işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklardan bir tanesi olmuştur. İhbar tazminatı işçiyi ve işvereni de bağlayıcı hükümler içermektedir. Bir işçi haber vermeden yada ihbar süresi bitmeden işten ayrılır ise ihbar tazminatı öder, aynı şekilde bir işveren işçiyi haber vermeden yada ihbar süresi bitmeden önce işten çıkartır ise ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

İhbar Tazminatı Alabilir Miyim?

İhbar tazminatı alabilmek için sadece yukarıda saymış olduğumuz durumun oluşması yetmez. Bazı şartları da sağlamanız gerekmektedir.4857 sayılı iş kanununun 17. Maddesi gereğince iş sözleşmeleri fesih edilmeden önce diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir. Buna göre 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arası süren çalışmalarda 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arası süren çalışmalarda 6 hafta, 3 yıldan uzun süren çalışmalarda ise 8 hafta bildirim süresi uygulanmaktadır. Yani bu uygulanan sürelerden önce iş sözleşmesinin fesih edileceği karşı tarafa yazılı olarak bildirilmelidir. Aksi halde ihbar tazminatı ödenmesi zorunludur.

Performans, işçinin davranışları, işin işverenin veya işyerinin gereklerine veya herhangi başka sebeple iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf, sözleşmenin fesih edileceğini bu sürelere bağlı olarak karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür. Bunun aksi durumunda ihbar tazminatı öder.

Öte yandan iş sözleşmelerinin işveren tarafından deneme süresi içinde veya 4857/25 ile belirtilen esaslar içerisinde feshi halinde işçiye herhangi bir ihbar tazminatı ödenmez. İş sözleşmesinin işçi tarafından haklı nedenlerle feshi durumunda yine aynı bildirim süreleri geçerli olup, haksız bir nedenden dolayı sözleşmenin feshi durumunda ise işverenin ihbar tazminatı hakkı doğabilir.

Kendi İsteğimle İşten Ayrıldım ( İstifa Ettim ) İhbar Tazminatı Alabilir Miyim?

İhbar tazminatı hakkında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi ise kendi isteğiyle işten ayrılan, istifa eden işçinin ihbar tazminatı alıp alamama durumudur.  İşçiler iş sözleşmesinin feshinde önce belirtilen ihbar süreleri içerisinde diğer tarafa yazılı bildirimde bulunmalıdırlar. Şayet bunu yapar ve gerekli şartları da sağlar ise kendi isteğiyle işten ayrılmış olması ihbar tazminatı almasına engel teşkil etmez.  Ancak bu şartlara uymaz ve habersiz işi bırakırsa tam tersi bir durum yaşanarak işçi, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

İhbar Tazminatı Nedir ve İhbar Tazminatı Nasıl Alınır Öğrenmek İçin Tıklayın

İhbar tazminatı alabilir miyim, ihbar tazminatı alma şartları, istifa ettim ihbar tazminatı alabilir miyim gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Yukarıda verdiğimiz bağlantı sayesine ihbar tazminatı hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Soru, sorun yada görüşlerinizi de yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal güvenlik kurumu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal güvenlik kurumu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.