İftihar belgesi nedir, ne demektir?

İftihar belgesi bir diğer adı ile üstün başarı belgesi; özellikle ilkokul ile ortaokul düzeyindeki öğrencilere verilmekte olan bir belgedir. Birçok kişi okul birinciliği ya da okulda derece yapılması halinde bu belgenin verildiğini düşünse de aslında derslerden bağımsız olarak iftihar belgesi almak mümkündür. iftihar belgesi yerini ilerleyen dönemlerde; lise, üniversite gibi okullarda onur belgesi olarak adlandırılan bir belgeye bırakmaktadır. Her iki belge de derslerden bağımsız olarak, okulda öğrenim gören öğrencinin sosyal faaliyetlerine ve kişiliğine bakarak yapılan değerlendirmeler sonucunda öğrencilere verilmektedir.

İftihar belgesi kimlere verilir?

İftihar belgesi ya da üstün başarı belgesi verilirken öğrencinin dersler ile alakalı olarak gerçekleştirdiği performansın bir değeri yoktur. Bu belgeleri alabilmek adına bir takım kriterler değerlendirilmektedir. Bunlar; • Herhangi bir yarışmaya katılmış olmak, yarışma sırasında dereceye girmiş 5 kişi arasında öğrencinin adının olması,
 • Sosyal etkinliklerde bulunmak,
 • Kültürel etkinliklerde bulunmak,
 • Sanatsal aktivitelerde yer almak,
 • Spor aktivitelerinde yer almak olarak sıralanabilir.

İftihar belgesi verilen kişi bu şartların hepsini sağladığı gibi sadece birini de sağlayabilir. Bu özelliklerden birini sağlaması dahi yeterlidir. Bazı durumlarda belgenin verilmesi tamamen eğitimcinin inisiyatifine de bırakılabilmektedir.

İftihar belgesi alma şartları nelerdir?

İftihar belgesi almak için bütün derslerde başarılı olmak gerekmez ancak bir takım detaylara da önem verilmektedir. Bu detayları sıralamamız gerekirse iftihar belgesi almak isteyen bir öğrencinin;

 • Türkçe dersi bağlamında başarısının en az 55 olması gerekmektedir.
 • Türkçe dersi dışında diğer derslerin de zayıf olmaması yani 45 altında olmaması gerekmektedir.
 • Sadece etkinliklerdeki başarısı değerlendirilmez; 3 dönem boyunca Takdir belgesi alınması halinde de iftihar belgesi verilebilmektedir.
 • 3 dönem teşekkür belgesi alanlar için de başarı belgesi adı altında bir iftihar belgesi
 • Disiplin suçu işlemiş olmak bu belgelerin alınmasına engeldir.
 • Davranış notu 65 ile 85 arası olan öğrencilerin belge alması eğitimci inisiyatifindedir. Daha düşük olması halinde belge verilmez.

İftihar belgesi nasıl alınır?

İftihar belgeleri; öğrencinin yarışmalarda başarısı baz alınarak, okuldaki ders durumuna bakılarak, sosyal etkinliklerdeki başarısı, kişiliği ele alınarak verilir. Bir öğrencinin bu belgeleri alabilmesi adına bir kurul toplanır ve kurulun değerlendirmesi sonucunda, çoğunluğun kararı ile belgenin verilmesi kararı alınır.

Bir yarışma sonucunda bu belge verilecek ise genelde hızlı bir şekilde topluluk önünde öğrencilere verilirken, genel olarak 1 sene baz alınarak bu belgeler sahibini bulacaksa dönem sonu ve sene sonlarında öğrenciye verilir.

Bir dönem iftihar belgelerinden birini alan öğrencinin diğer dönem bu belgeyi alması şart olmadığı gibi alamaması gibi bir kural da yoktur.

İftihar belgesi örneğiİftihar belgesi hesaplama : İftihar belgesi hesaplaması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü iftihar belgesi yazımıza da detaylı olarak belirttiğimiz üzere derslerdeki başarısından ziyade, örnek bir öğrenci olması sebebi ile verilmektedir. Tabi ki derslerdeki başarısı da bu örnek öğrenci olmasını kolaylaştırır.

İftihar belgesi bir sınıfta kaç kişiye verilir, herkese verilir mi : İftihar belgesi sınıfta tek bir kişiye verilebileceği gibi, bir kaç kişiye de verilebilmektedir. Ancak genel itibariyle 1 veya 2 kişiye verilir.

İftihar belgesi nasıl verilir : İftihar belgesi, karne alırken öğrencilere verilmektedir.

Bu yazımızda İftihar Belgesi almak için gerekenler, anlamı nedir, nasıl bir şey, hangi durumlarda verilir, hangi dönem verilir, iyi mi kötü mü, takdirden üstün müdür gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İFTİHAR BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iftihar belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iftihar belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.