İfraz ve Tevhid Nedir?

İfraz, diğer bir adıyla ayırma, tapuda tek bir parsel şeklinde kayıtlı olan taşınamayacak boyutta malın, düzenlenmiş bölge haritasına uygun şekilde birden fazla parçaya ayrılması ve bu şekilde tescil edilmesidir. Parçalara ayrılacak mal eğer rehin ise, malın üzerinde irtifak hakkı ya da şerh var ise malın bütün hak sahiplerinin ortak rızası alınmalıdır.

Tevhid, yani diğer adıyla birleşme ise tapuda ayrı ayrı kayıtlı olan ve birbirine bitişik şekilde yer alan birden fazla taşınamayacak boyutlardaki malın tek bir parsel şeklinde birleştirilmesidir. Aynı kişiye ya da değişik kişilere ait taşınmaz malların birleştirilmesi mümkün olmakla beraber yine mal üzerinde herhangi bir irtifak hakkı, şerh ya da rehin var ise bütün hak sahiplerinin rızası alınmalıdır.İfraz ve Tevhid Nasıl Yapılır?

Bu belgelerin ikisini edinmek için de belirli prosedür ve belgeler vardır. Bu belgeler tamamlanmadan belge talebinde bulunan kişilere ifraz ve tevhid verilmeyecektir.

 İfraz için istenen belgeler şu şekildedir:

  • İfraz için mühendislerce düzenlenen ve uygun olduğu kadastro tarafından onaylanan ayrıca bir üst yazıya bağlı üç takım dosya içinde değişiklik beyannamesi, kontrol raporu ve ek belgeler,
  • Ayrılacak malın sahibine ya da yetkili temsilciye ait nüfus cüzdanı veya pasaportu ve temsil belgesi,
  • Vesikalık fotoğraf,
  • Beledi encümeni ya da İl İdare Kurulunun olumlu kararı.

Tevhid için gerekli belgeler ise:

  • Belediye encümeni ya da il idare kurulunun kararı,
  • Kadastroca üst yazıya bağlanmış üç takım tevhid dosyası, tescil birimi ve kontrol raporu,
  • Sistemde bulunan kişinin nüfus cüzdanı ya da vekaletname.

Bu yazımızda ifraz ve tevhid ne demektir, şartları nelerdir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İFRAZ VE TEVHİD HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ifraz ve tevhid konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ifraz ve tevhid duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.