İdari izinler yıllık izinden kesilir mi?

Kamu alanında çalışan işçiler ve memurlar resmi tatillerde çalışmamaktadırlar. Resmi tatiller bakanlık kararlarıyla belirlenir ve resmi gazetede yayımlanarak uygulamaya konulur. Bu şekilde resmi tatiller belirlenir.

Resmi tatil günleri hafta sonları ve dini ve milli bayram günlerini kapsar. Bu günlerde resmi daireler kapalı olur ve dolayısıyla da çalışanlar da tatil yaparlar. Burada sağlık, güvenlik gibi alanlarda çalışan personeller ise nöbet uygulamasıyla tatil yaparlar. Sağlık ve güvenlik hizmeti veren kurumların idari amirleri vatandaşların mağdur olmaması için bulundukları kurumların iş ve hizmet yoğunluğuna göre nöbetçi personel uygulamasıyla hizmetlerin aksamaması sağlanır.Kamuda ve özel sektörde çalışan bütün personellerin her yıl kullanılmak üzere yıllık izin hakları mevcuttur. Yıllık izinler yasal olarak 15 gün olarak belirlenmiştir. Bu izinler parça parça kullanılabileceği gibi tamamı tek seferde de kullanılabilir. Özel sektörde çalışan personeller yıllık izinlerini işveren ile görüşerek uygun bir zamanda kullanırlar. Bu zaman dilimi iş yerindeki faaliyetlerin aksamaması için iş yoğunluğu gibi etkenler gözetilerek belirlenir.

Kamu çalışanları için de durum çok farklı değildir. Bu alanda çalışan personeller de yıllık izne çıkarken iş yerlerindeki idari birim ile görüşürler. Verilen hizmetleri aksatmayacak şekilde bir plan yapılır ve bu olan dahilinde izinler kullanılır. Resmi tatillerde olduğu gibi yıllık izinler kullanılırken de özellikle sağlık ve güvenlik gibi alanlarda hizmet veren kamu çalışanları bu alandaki hizmetleri aksatmayacak şekilde izin kullanırlar.

Kamuda ve özel sektörde idari izinler yıllık izinden düşer mi?

İdari izinler 657 sayılı kanun çerçevesinde çalışan kamu personelleri ile ilgili bir izindir. Bu izin resmi tatillerin ve yıllık izinlerin haricinde personellerin çalıştığı kurumun idari amirlerince verilen bir izin de denilebilir. İdari izin sadece memurları kapsamaz. Kamu kurumlarında çalışan devlet sanatçıları, belediye görevlileri ve kamu işçileri de idari izinlerden yararlanırlar. İdari izinler devlet kurumlarında çalışan personellerin talebiyle verileceği gibi bakanlık veya cumhurbaşkanlığı tarafından da verilebilir. Bayram tatillerinin hafta arasına gelmesi durumunda kamu hizmeti veren personeller için idari izin belirleniyor. Verilen idari izinlerin ilgili yasa gereğince yıllık izinlerden düşülme olanağı yok.

Yani kısaca bayram tatili gibi idari izinler yıllık izin süresinden düşmemektedir. Bu durum özel sektörde, işçilerde de aynıdır. Bu yazımızda idari izin yıllık izinden kesilir mi, bayram idari izni yıllık izinden düşülür mü gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER İZİN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, izin konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan izin duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.