İcra katibi nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Borçluların alacaklıya ödemekle yükümlü oldukları borcu ödememeleri durumunda alacaklı kişilerin adli yola başvurmalarının akabinde yapılan işe icra denilmektedir. İcra memurları da bu işi yerine getiren görevli kimselerdir. İcra memuru, mahkeme kararı doğrultusunda borçludan borcu alıp, bunu alacaklıya teslim etmektedir. İcra memurlarına, icra katibi de denilmektedir. Peki icra memuru tam olarak ne iş yapar, görev yetki ve sorumlulukları nelerdir?

İcra katibi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Ülkemiz son yıllarda ekonomik olarak zor günler geçirmektedir. Hal durum böyle olunca borcunu ödeyemeyen, hakkında icra takibi başlatılan çok sayıda vatandaşımız olmuştur. İcra memurları ya da diğer adıyla icra katibi bu kişiler hakkında verilmiş icra işlemini uygulamakla yükümlü kişilerdir. Diğer görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.  • İcra işlemi hakkında gerekli belgeleri toplamak, düzenlemek ve bunun takibini gerçekleştirmek,
  • İcra işlemi ile ilgili taraflara gerekli bildirileri yapmak,
  • Alınan emirleri bildirmek ve yerine getirmek,
  • Haciz kararını almak ve akabinde de uygulamak,
  • Haciz işlemi esnasında hangi malların haczedileceğinin tespitini gerçekleştirmek,
  • Haciz işlemi sonucunda elde edilen tüm taşınır veya taşınmaz malların satışını gerçekleştirmek,
  • Borçluların taksitlendirme talepleri hakkında düzenlemeler yapmak,

Gibi görevlere sahiptirler. Haciz memurları haliyle ülkemizde pek sevilmeyen kişilerdir. Ancak onlar da kendilerine verilen emirleri uygulamakla yükümlüdürler.

İcra katibi ne iş yapar?

İcra katibi nasıl olunur?

İcra katibi olmak için sanılanın aksine hukuk fakültesi mezunu olmanıza gerek bulunmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları icra katibi alımlarında genel olarak 4 yıllık bir lisans bölümü mezunu olmaları şartını aramaktadır. Ancak bazı ilanlarda 2 yıllık yani ön lisans mezunu olan kişilerin de icra memurluğu mesleğine atamalarının yapıldığını görmekteyiz. Yani kısaca herhangi bir 2 veya 4 yıllık bölümden mezun olan kimseler icra memuru olarak çalışmaya başlayabilirler.

Tabi bu tek şart değil. Bunun yanında KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. İcra katibi taban puanları 75 ile 82 arasında değişiklik göstermektedir. Daha sonra da kamu kurumlarının icra katibi almaları için ilan yayınlamasını bekleyecek ve bu iş ilanlarına başvuru yapacaksınız. Bu ilanlarda genel olarak aşağıdaki başvuru şartları da adaylardan talep edilmektedir.

  • Görev yapmasına engel bir hastalığı bulunmamak,
  • Arşiv araştırması olumlu olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

İcra katibi nerede, hangi kurumlarda çalışır?

İcra katipleri kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptirler. Özel sektörde istihdam edilmezler. Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumların bünyesinde istihdam edilmektedirler.

İcra katibi nedir?

İcra memurlarının çalışma saatleri nasıldır?

İcra memurlarının çalışma saatleri diğer memurluklarda olduğu gibi genel olarak 08:00 ile 17:00 saat aralığıdır. Haftalık 40 saat çalışabilirler ve üstü mesaiye girmektedir. Genel olarak hafta içi çalışsalar da nadir olarak hafta sonu da çeşitli iş ve işlemler için çalışmaktadırlar.

İcra katipliği hakkında karıştırılan bir diğer konu ise sanılanın aksine çok hızlı klavye kullanmalarının zorunlu olmasıdır. İcra katiplerinin böyle bir zorunluluğu yoktur. Bu zorunluluğa zabıt katipleri tutulmuştur.

Bu yazımızda icra katibi iş tanımı, kimler olabilir, hangi bölümden olunur, lise mezunu icra katibi olabilir mi, olma şartları nelerdir, olmak için gerekenler nelerdir, olmak istiyorum nasıl olurum gibi icra katipliği hakkında detaylı bilgilerden bahsettik. İcra katibi olmak zor mu ve icra katibi olanların yorumları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan İcra Katibi Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER İCRA KATİBİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, icra katibi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan icra katibi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.