İç denetçi nedir, kimdir, ne demektir?

İç denetçi; bir firmanın eksi yönlerini yetkililere raporlamak üzere eğitim almış kişidir. İç denetçi tek bir birimi denetleyebileceği gibi firmanızda ki her bölümün denetimini de sağlayabilir. Bir iç denetçi tarafından bu işlem yapılabileceği gibi aynı zamanda her birim için farklı bir denetçi bulundurmak da mümkündür. İç denetçi bütün birimleri denetleyeceği için bütün birimlerin doğru işleyişinin nasıl gerçekleşeceğini bilmeli ve gelişen işletme yöntemlerine hakim olması gereklidir.

İç denetçi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

İç denetçi görevleri firmaların daha iyi olabilmesi adına özveri ile yapılması gereken işlerdir. • Şirketteki üretimi denetlemek,
 • İnsan kaynakları pozisyonunu denetlemek,
 • Satın alma departmanının işleyişini ve raporlarını denetlemek,
 • Muhasebeyi denetlemek,
 • İdari işlerin görevlerini ne şekilde ve ne hızla gerçekleştirdiğini denetlemek.

İç denetçi olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

İç denetçi olmak için özel bir şart aranmamakla birlikte genel olarak bu görevde yer alması istenen kişiler; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ya da Mühendislik Fakültesi bitirmiş kişiler olmalıdır.

İç denetçi nasıl olunur?

İç denetçi olmak için gerçekleştirmeniz gereken ilk aşama;

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden ya da Mühendislik Fakültesinden mezun olmuş olmaktır. Bu şarkı yerine getirmeden iç denetçi olmanız mümkün değildir.
 • İç denetim için mezun olduktan sonra sertifika programlarına yazılmanız gerekmektedir.
 • 24 ay denetim yapan birinin yanında eğitim almanız gerekir.
 • 24 ay denetim biriminde çalışamıyorsanız; CIA adayı bir birey ya da CIA almış bir denetimci tarafından size referans olacak yazı gerekir.
 • Genel Etik kuralları adı verilen kuralları kabul etmeniz gerekir.
 • Uluslar arası sertifika programlarına katılmanız halinde CIA unvanını alır ve mesleğinize başlayabilirsiniz. Sertifikayı almanız için ise belirli bir saat kapsamında eğitim görmeniz ve sınavlardan geçmeniz gereklidir. Paralı bir sertifika programıdır.

Sertifikanızı almanız bu iş için yeterli değildir. Sertifikalar sürekli olarak güncellendiği için gerekli gelişmeyi göstermemeniz halinde sizden geri alınabilir.

Bu yazımızda iç denetçi nedir, görev ve yetkileri nelerdir, ne iş yaparlar, kimler olabilir, olma şartları nelerdir, nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan iç denetçi maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER İÇ DENETÇİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, iç denetçi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan iç denetçi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.