İban Numarası Kaç Hanelidir?

Bankalarda mevcut hesap numaralarının yerine kullanılan ve para transferini daha hızlı ve doğru yapmaya olanak sağlayan İnternational Bank Account Number yani bilinen adıyla İban numarası 2010 yılından bu yana kullanılıyor. İban numarası para transferinin daha güvenli ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanımasından dolayı tüm dünya tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak İban numarası bir çok rakamdan yan yana gelmektedir ve akılda tutulması bu sebepten dolayı oldukça zordur. Aslında iban numarası üzerinde yer alan rakamların hepsinin birer anlamı bulunmaktadır. Ülkemizde 26 rakamdan oluşan iban numarasının ilk 2 hanesi harften oluşmaktadır ve ülkenin kodunu belli etmektedir. TR harflerinden sonra gelen iki rakam, kontrol basamaklarını, devamında gelen 5’li rakamlar hangi bankanın kodu olduğunu göstermektedir. Sonrasında bulunan 16 rakam ise bankanın şube kodu ve hesap numarasını belirtmektedir.

İban Numarası Nerede Yazar?

Banka müşterilerine verilmiş olan kredi kartı yada bankamatik kartlarının üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi, isim soyisim gibi bilgiler yer alıyor. Ancak hesabınızın bağlı bulunduğu İBAN kartınızın üzerinde yazmamaktadır.  İBAN numaraları İnternet üzerinden öğrenebilinmektedir. Bunun için İBAN Numarası Nasıl Öğrenilir makalemize göz atabilirsiniz.
DİĞER FİNANS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, finans konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan finans duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.