İbadet Nedir, Ne Demektir?

İbadet, dinin emrettiklerini yerine getirme, Allah’a karşı yönelme ve ona karşı saygı duruşunda bulunmaya denmektedir. İbadet ayrıca bazı din ve mezheplerde ayin olarak da geçmektedir. Allah’ın bize emrettiklerine yerine getirmeye, farzları yapmaya ibadet denmektedir. Dünyayı ve insanı yaratan Allah kimseyi başıboş bırakmadığı gibi tek isteği emrettiklerini en uygun bir şekilde yerine getirmemizi istemektedir. Bu buyruklara da ibadet denir. İnsanlar aldıkları nimetleri, kazandığı ekmekleri, aldığı nefesi, sağlığı gibi daha birçok çeşitli nimetlere teşekkür için de ibadet etmektedir. İbadet tamamen Allah’ın bize verdiklerine şükür ve teşekkür etmenin yanı sıra buyruklarını yerine getirme için yapılmaktadır.

İnsanı yoktan yaratan Allah’ın her şeyi olmakla birlikte aslında insanların ibadetine hiç ihtiyacı yoktur. Allah’ın buyruklarına uymadığımız zaman ya da yasaklarından kaçınmayıp günah ve haram işlediğimiz zaman yine Allah her hangi bir zarar ya da kayba uğramamaktadır. İbadet, sadece Allah’ın bize verdiği nimetler için bir şükür, teşekkür olmaktan ibarettir. Bunun yanı sıra ibadet, insanı daha insani yapmakla birlikte insanın ruhunu güçlendirmektedir. Ruhu güçlü olan insan diğer insanlardan daha üstün olmaktadır. Allah’ı arayan ve O’nunla iletişime geçmek isteyenlerin yaptıkları göstergeye ibadet denmektedir. İbadetin tanımı böylelikle daha da uzayabilir.İbadet Neden Yapılır? Neden Önemlidir?

Yukarıda belirtildiği gibi ibadet Allah ile iletişim, bağ kurmanın yanı sıra şükür ve teşekkür etmek için yapılmaktadır. İbadet ile Allah’ın buyruklarını yerine getirenler kutsal kitaplarda yazıldığı gibi ödüllendirilmektedir. Ödüllendirilen kişiler tekrar ibadet yaparak teşekkür ve şükür içinde bulunursa tekrar ödül artar. Bu şekilde neden ibadet yapıyoruz sorusuna kısaca cevabı bulmuş oluyorsunuz.

İbadet etmeyen kişiler Allah’a karşı hiçbir şekilde teşekkür etmeyenler insanlar ödüllerden mahrum kalmaktadır. Bu ödüller insanlar için birer nimet olduğu gibi şükür etmediği halde ödül alanlar ise çeşitli sınavlardan geçerek ibadet ederek Allah’a dönecek mi gibi Allah’ın sınavlarından ibarettir. Peki, ibadet neden yapılır?

  • İbadet, Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak için,
  • Allah emir ettiği için,
  • Allah’a olan sevgi ve şükürlerimizi iletmek için,
  • Allah’ın bizlere verdiği nimetlere teşekkür etmek için ibadet edilmelidir.

Her gün rahatça nefes alabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor, yemek yiyebiliyor, duyabiliyor, konuşabiliyor, hissedebiliyor, düşünebiliyor, ertesi gün kolaylıkla kalkabiliyorsak o zaman ibadet etmeli ve Allah’a şükür ve teşekkür etmeliyiz. Aksi halde Allah sakat olanları da bizlere örnek olarak göstermekle beraber sakat olanları ise ahirette ödüllendireceğini Kur’an-ı Kerim’de belirtmektedir. Şükür konusunda bütün ayetlerde bolca örnek bulunurken emirlerde yer almaktadır. Örneğin Bakara Suresinde bulunan 152. Ayette “Öyleyse (sadece) Beni anın, Ben de sizi anayım ve (sadece) Bana şükür edin ve (asla) nankörlük etmeyin.” Gibi çeşitli şükür hakkında bilgi veren her şey ayetlerde mevcuttur.

Kur’an-ı Kerim’i Türkçe okuyan birisi neden ibadet etmesi gerektiğini çok daha iyi anlayacaktır. Bunun yanı sıra ibadet eden bireyler Allah’a ve iyiliğe yakınlaşırken kötülüklerden ve şirklerden uzaklaşmış olur. Allah onu korur ve çeşitli nimetler ile ödüllendirir. Bununla beraber sadece Allah’a kulluk edenler diğer varlıklara ya da putlara köle olmaktan kurtulurlar. Bu da onlar için Cennet yolunda bir adım olacaktır.

Gerçekten ibadet eden kişi hak ve hukuku bildiği gibi davranışları da her zaman Allah’ın buyurduğu gibi iyi olur. Kötü yollardan ve zararlı alışkanlıklardan kaçınarak daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürer. İbadet edenler ayrıca nefsini ve kötü arzularını kontrol etmekle birlikte Allah’ın yasakladığı şeylerden kaçınarak sadece iyi ve O’nun yolunda olur. Bu gibi daha yüzlerce ibadet neden önemlidir sorusuna cevap olacaktır. Sadece Cennet değil, Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak için edilen ibadet daha önemli olduğu gibi ruhu ve ahireti daha üst mertebelere yükseltebildiği için ibadet, Allah’a yakın olmak için çok önemlidir.

İbadet Kavramları ve Çeşitleri Nelerdir?

İbadet kavramları üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Farz: Allah’ın emir ettiklerine, Kur’an’da buyur ettikleri, kullarından kesin olarak yapmalarını istedikleri davranışlara farz denmektedir. Buna örnek olarak 5 vakit namaz, Ramazan Ayında oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek gibi örnekler arttırılabilir.
  • Sünnet: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘in bizden yapmamızı istediği davranışlara denmektedir. Buna örnek olarak 5 vakit namazlarda bulunan sünnetler, selamlaşmak, Ramazan ayı haricinde de oruç tutmak, çalışmak, yardımlaşmak, ilim öğrenmek, sadaka vermek ve ezanı dinlemek gibi onlarca sünnet bulunmaktadır.
  • Vacip: Bir başka yapılması gereken davranışlardan birisi olan vacip, farz kadar olmasa da buyruklar arasında yer alan davranışlardan bir tanesidir. Vacip örneği olarak bayram namazlarına gitmek, vitir namazı, kurban kesmek gibi örnekler vacip için geçerli davranışlardır.

İbadet çeşitleri de aynı şekilde üçe ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Bedeni İbadetler: Adından da anlayacağınız üzere beden ile yapılan ibadetlere bedeni ibadetler denmektedir. Başkası vekalet edilerek sizin yerinize ya da başkası sizin yerinize bu ibadeti gerçekleştiremez. Bu ibadeti kişi bizzat kendi yapması gerekmektedir. Oruç tutmak, zikir çekmek ve namaz kılmak bedeni ibadetlere örnektir. Ancak şeker hastalığı gibi sağlık problemi olanlar oruç tutamadığı için fidye yani ihtiyaç sahiplerine yemek vererek oruç tutmaktan muaf sayılmaktadırlar.
  • Mali İbadetler: Mali ibadetler de adından da anlayacağınız üzere para, mülk ve mal gibi işler ile yapılan ibadetlere denmektedir. Sadaka ve zekât vermek, kurban kesmek, yoksulları sevindirmek gibi örnekler mali ibadetlere örnektir. Bedeni ibadetlere nazaran mali ibadetler vekalet verilerek yapılan ibadetlerdir. Örneğin zekâtını dağıtması için birisine verebilir ya da kurban keserken hisse verme, kurbanı yoksullara dağıttırma gibi vekaletler yapılabilir.
  • Hem Mali İbadet Hem de Bedeni İbadetler: Bu ibadet türü, hem beden ile hem de para ile yapılan ibadettir. Buna örnek olarak hacca gitmek sayılabilir. Sağlığı iyi olan ve maddi gücü iyi olan kişiler için hac farz olduğundan dolayı bu ibadet onlara özeldir. Maddi durumu olmayan kimseler bu ibadet onlar için farz değildir.

İbadet hakkın yazılar yazıldıkça yazılmaktadır. Ancak sorulan sorulara en uygun cevapları bu şekilde makalede en kısa şekilde vermiş olduk.


DİĞER İBADET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ibadet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ibadet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.