Hurda Araç Yasası Ne Zaman Çıkacak, Çıktı Mı?

Çok sayıda araç sahibi uzun zamandır yeni bir hurda araç yasası çıkarılması için beklenti içerisindeydi. Nihayet dün Resmi Gazetede yeni hurda araç yasası çıkarıldı. Yeni çıkarılan hurda araç teşvik yasası ile 2.1 milyonu aşkın araç sahibi, yasa kapsamına giriyor. Bunların 355 bini kamyonet, kamyon ve çekici, 100 bini minibüs, otobüs ve panelvan, 1.6 milyonu ise otomobil, arazi taşıtı ve motosiklet olarak öne çıkıyor. Peki hurda araç yasasından kimler yararlanabilecek? Hurda araç yasasından nasıl yararlanılır? Başvuru şartları neler olacak? Yasa hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Hurda Araç Yasası 2017 Resmi Gazete

Hurda Araç Yasası Meclisten Geçti. İlgili trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan, model yılı 1997 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31/12/2018 tarihine kadar ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescillerinin silinmesi ve hurdaya çıkarılması suretiyle il özel idarelerine veya büyük şehir belediyelerine bedelsiz olarak teslim eden veya 26/09/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 21. Maddesinin (4) numaralı fıkrasında düzenlenen uygulama çerçevesinde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda işletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine teslim eden gerçek ve tüzel kişiler adına, hurdaya çıkarılan taşıta ilişkin olarak 31/12/2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31/12/2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin edilir.Hurda Araç Yasası Hurda Alımı Fiyatları 2017

Hurda araç yasası kapsamında vatandaşlarımız aşağıdaki haklara kavuşmuş oldular. Fiyat da kilo başına 1 TL olarak belirlendi.

  • 31 /12/2018 tarihine kadar bandrol borçları ve faiz zamları silinecek
  • 31/12/2016 tarihine kadar araca yazılan trafik cezaları silinecek.
  • Aracı İl Özel İdareleri ile Büyükşehir Belediyelerine Teslim edenler Ücretsiz teslim edecek
  • Araçlarını Makine Kimyaya teslim edenlere araçlarına kilo başına model yılına göre asgari 1 TL ücret alacaklar.

Yani aracı elinde olanlar 31/12/2018 tarihine dikkat etmesi gerekmektir.Bu tarihe kadar başvuruda bulunan araç sahipleri bu yasan yararlanabilecek. Araçlarını Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna veren araç sahipleri de kilo başına 1 TL alabilecek.

Ayrıca kayıp olan ya da mevcut olmayan araçlarınız için de hurda araç yasasından yararlanabileceksiniz. Bunun için aracınızın mevcut olmadığı ya da kayıp olduğunu belgelemeniz ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar araç ile ilgili borcun 1/4’ünü vergi dairesine ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra kayıp olan aracın kalan tüm borçları silinecek ve ödemeyi takiben aracın trafik tescildeki kaydı silinecek. 2017 hurda yasası hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HURDA ARAÇ YASASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hurda araç yasası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hurda araç yasası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.