Hostes Maaşları Ne Kadardır?

Havayolu ulaşımı günümüzde büyük bir hızla gelişimini sürdürmektedir. Öyle ki; her sene milyarlarca insan havayolu ile taşınmaktadır. Bu sektörde çok sayıda kişi istihdam edilmektedir. Bunlardan bir tanesi de hosteslerdir. Hostes, yolcuların emniyetli ve konforlu bir biçimde seyahat etmeleri için çalışmakta olan kabin çalışanlarına verilen isimdir. Yolcuların uçaklara güvenli bir biçimde girmesi, uçak el bagajlarının yerleştirilmesi, kişilerin emniyet kemeri takmalarını, telefonlarını kapatmalarını kontrol etmek, uçak ve uçuş hakkında bilgiler vermek gibi oldukça zor görevlere sahiptirler. Hostes mesleği uzun saatler çalışmak gerektiren, bazen haftalarca evinizden uzakta kalmanızı sağlayan, ağır bir iş olmasından dolayı çok sayıda hastalık tehdidi bulunan bir meslektir. Tüm bu zorluklara rağmen her sene çok sayıda kişi hostes olabilmek için başvurularını gerçekleştirmektedir. Kuşkusuz sayının bu denli fazla olmasının en önemli sebebi maaşlardır. Hostes maaşları diğer birçok sektöre göre daha fazladır. Peki hosteslerin aldığı aylık maaş ne kadardır?

Hostes Maaşları 2023

Uçak hostesi olmak için öncelikle bazı başvuru şartlarını sağlamalı ve akabinde havayolu firmaları tarafından yayınlanan ilanları takip ederek başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Tüm bu detaylara Hostes Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki hostes maaşları kaç para?Hostes maşları çalışmış olduğu havayolu firmasına göre değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde en yüksek hostes maaşları genel olarak THY yani Türk Hava Yolları firmasında bulunmaktadır. Ortalama hostes maaşları ise 7 bin TL seviyesindedir.

THY Hostes Maaşları

Türk Hava Yollarında çalışmakta olan bir hostes ortalama 7 bin TL maaş almaktadır. THY’de işe yeni başladığınızda maaşlarınızın sadece belirli bir kısmını alırsınız. İşe yeni başlamış bir hostes 8 bin TL alıyor. Bu rakam çalışma yılı arttıkça yükseliyor ve sonuç olarak 13 bin TL rakamlarına çıkabiliyor. Üstelik bu rakam net rakamdır. Bu rakamlara ek olarak yılda 4 maaş ikramiye almaktasınız. Özellikle yaz aylarında aylık seferler 80 saatin üzerine çıkınca maaşlara ek olarak mesai ücretleri de ödeniyor. Tüm bunlarla beraber 5 senelik bir THY bünyesinde çalışan bir hostes 15 bin liradan fazla kazanıyor.

Pegasus Hostes Maaşları

Pegasus firması THY kadar yüksek maaşlar ödemese de yine de ortalama olarak 7 bin TL seviyelerinde maaş vermektedir. Bu maaşlara havacılık tazminatı, uçuş parası, yurt dışına giderse bunun için de ayrı ücret almaktadır. Tüm bunlarla beraber Pegasus firmasında çalışan bir hostes 12 bin TL’ye yakın bir maaş almaktadır.

SunExpress Hostes Maaşları

Sunexpress firması da yine ortalama 7-8 bin TL maaş vermektedir. Bu rakamlara ek ödemeler ve mesai ücretleri de eklenince SunExpress firmasından çalışan bir hostes 11 bin TL’ye yakın bir maaş alınmaktadır.

Anadolu Jet Hostes Maaşları

Anadolu Jet havayolu firmasında hostes maaşları yine ortalama 8 bin TL seviyesindedir. Maaşlara yapılan uçuş başına ücreti, aile çocuk yardımı, mesai ücreti ve diğer ödemelerle beraber 11 Bin TL’yi aşan miktarda maaş alırlar.

Atlasjet Hostes Maaşları

Atlasjet şirketinde işe yeni başlamış bir hostes, 8 bin TL’yi aşkın maaş almaktadır. Görev yılı arttıkça maaşlarına zam yapılır. Atlasjet firmasında 6-7 sene göre yapmış bir kabin memuru 10 bin TL’ye yakın maaş alabilir. Bu maaş aile çocuk yardımı ve diğer ek havacılık ödemelerinin toplamıdır. Yani net maaş değildir.

Yurtdışı Hostes Maaşları

Katar Havayolları ve Emirates Havayolları gibi firmalar her sene ülkemizden hostes alımları gerçekleştirmektedir. Bu firmalar ortalama 3 bin dolardan fazla maaş ödemektedir. Bu sebepten dolayı yurtdışındaki havayolu firmaları da yine hosteslik için tercih sebebi olmaktadır.

Bu yazımızda hosteslerin maaşları ne kadardır, hostesler ne kadar kazanıyor, Ocak, Temmuz ayı zamlı ve yeni güncel hostes maaşları ve ücretleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HOSTES HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hostes konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hostes duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.