Hijyen eğitimi, iş yerleri, yemekhaneler, restoranlar ve benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler ile konaklama hizmetinin sunulmuş olduğu yerler, gıda üretim noktaları ve insan bedenine doğrudan temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verilmiş olduğu iş yerlerinde çalışanların almak zorunda oldukları bir eğitimdir. 2013 yılında çıkarılmış olan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ile saymış olduğumuz iş yerlerinde çalışanlar ile iş yeri sahiplerinin hijyen sertifikası alması zorunlu kılınmıştır. Ayrıca yönetmelik çerçevesinde bu zorunluluğa uymayan kişilere ve iş yerlerine belirli miktarda da ceza kesilmesine karar verilmiştir. Hijyen eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda hijyen sertifikası nereden alınır? Hijyen belgesi nasıl alınır detaylı olarak anlatacağız.

Kimler Hijyen Sertifikası Almak Zorundadır?

Aşağıda saymış olduğumuz meslek gruplarında yer alanlar hijyen sertifikası almakla yükümlüdürler. Hijyen sertifikasını sadece çalışanlar değil aynı zamanda iş yeri sahipleri de almalıdır.  • Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
  • Su ve doğal mineralli suların üretimi yapmakta olan iş yerleri.
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  • İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
  • Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

Hijyen Sertifikası Nereden, Nasıl Alınır?

Hijyen eğitimleri ve akabinde hijyen sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren eğitim kurumlarınca verilebilmektedir. İş yeri sahipleri ve işletenleri belirli esas ve usullere uyulmak kaydı ile eğitimleri kendileri de verebilmektedir. Hijyen eğitimi belgesini bu bağlamda halk eğitim merkezleri aracılığı ile temin edebilmektesiniz. Size en yakın halk eğitim merkezine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Hijyen eğitimi süresi boyunca, hijyen ilkelerine uyulmaması durumunda, halk sağlığı açısından tehlike yarattığı bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon sebeplerinin genel özellikleri anlatılmakta ve bulaşma yolları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca hangi iş kollarında çalışanlar hangi hastalıklara yakalanabileceği, ilgili iş kolunun sağlıksal olarak tehlikeleri gibi başlıklarda da detaylı eğitimler verilir. Hijyen eğitimleri sekiz saatten az olmamaktadır. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan adaylar akabinde hijyen sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.

Hijyen Sertifikası Ücreti Ne Kadardır?

Ücret konusu yönetmeliğin 6. maddesinin 4. bendinde “Genel Müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir, kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.” şeklinde açıklanmıştır.


DİĞER HİJYEN SERTİFİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hijyen sertifikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hijyen sertifikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.