Hijyen Eğitimi Nedir?

Hijyen eğitimi, özellikle iş yemekhaneleri, restoranlar ve benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler olmak üzere, konaklama hizmetleri sunan, gıda üretimi yapmakta olan iş yerleri ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verilmiş olduğu iş yerlerinde çalışanların alması gereken bir eğitimdir. Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdi.  Yönetmelik kapsamında kantin işletmecisi, dövmeci, hamam görevlisi, barmen, pastacı, makyöz, garson gibi çeşitli hizmet alanlarında çalışanlar bundan böyle hijyen eğitimi ve hijyen sertifikası almak zorundalar. Bu belgeyi temin etmeyenlere ise ciddi miktarlarda cezalar söz konusu. Hijyen eğitimi yönetmeliğinin tam metnine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hijyen eğitimi yönetmeliği, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan ortaklaşa bir çalışma sonucunda hazırlandı.  Saymış olduğumuz meslek gruplarında yer alan kişiler şayet bu belgeyi almazlar ise çalıştırılamayacaklar. Sadece iş yerlerinde çalışanlar değil aynı zamanda iş yeri sahipleri de hijyen sertifikası almak zorundadırlar.Hangi Meslek Çalışanları Hijyen Eğitimi Almak Zorundadır?

  • Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
  • İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  • İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
  • Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

Hangi Hastalıklar Çalışmaya Engeldir?

Hijyen yönetmeliği kapsamında aşağıda saymış olduğumuz hastalıklara sahip bireyler, hastalığının bulaşıcı olmadığını belgeleyene kadar iş yerlerinde çalıştırılmaları yasaktır.

  • Gıda ile taşınabilen bir hastalığı olan veya bu hastalığın taşıyıcısı durumundaki kişiler.
  • Vücudun görünür kısımlarında açık/enfekte yara, deri enfeksiyonu ve benzeri halkta tiksintiye yol açabilecek deri lezyonları bulunanlar; cüzzam, frengi ve verem hastalığına yakalananlar.
  • 30/5/2007 tarihli ve 26537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliğinde yer alan, hijyen ilkelerine uyulmadığı durumlarda halk sağlığı açısından problem oluşturabilecek hastalığı bulunanlar.

Hijyen Eğitimi Almama Cezası Nedir, Ne Kadardır?

Yukarıda saymış olduğumuz meslek çalışanları hijyen eğitimi almak durumundadırlar. Bu durum Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında açıkça belirtilmiştir. Şayet vatandaşlar bu belgeyi almadan ilgili iş yerlerinde çalışmaya kalkarlarsa 250 ile 1000 TL arasında değişen miktarlarda ceza ödemek zorunda kalacaklardır.

Hijyen sertifikası hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca hijyen eğitimi nasıl alınır öğrenmek için ise hemen TIKLAYIN.


DİĞER HİJYEN EĞİTİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hijyen eğitimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hijyen eğitimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.