HGS Olmadan Geçiş Yaparsam Ne Olur?

HGS, hızlı geçiş sisteminin kısaltılmış halidir. Türkiye’de bulunan bütün boğaz köprüleri ve otoyollarda bulunan ücretli geçiş sistemidir. İstanbul trafiği için özellikle düşünülen beklemeden geçilen bu sistem Türkiye’nin otoyollarında da eklenerek trafik sorununa çözüm olması amacı ile kurulmuştur. Biletli gişe sistemlerinden daha etkili ve hızlı olduğu için sürücülerde bu sistemi sıklıkla kullanmaktadır. Ancak bazı durumlarda HGS kartı olanların sistemden geçerken okunmaması ya da Anadolu’dan özellikle ziyarete gelenlerin bilinçsiz olması sonucu hızlı geçiş sisteminden Hızlı Geçiş Sistemi olmadan geçilmektedir. Bu durumda önlem almayanlar bir dahaki geçişlerinden 10 kat ceza olarak ödeme yapmaktadırlar. Bu cezayı ödememek için ise bazı yöntemler bulunmaktadır.

Hızlı geçiş sisteminden geçenlerin borcu olup olmadığını ya da bakiyesini kontrol edebilmek için birçok sorgulama işlemleri bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde yazalım.  • PTT
  • Anlaşmalı Bankalar
  • E-Devlet
  • Telefon ile 444 1 778 veya 0850 460 60 60

Şeklinde işlemleri uygulayarak HGS bakiyelerinizi ya da borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

HGS bakiyesi olmayan ya da kartı olmayanlar bu hızlı geçiş sistemlerinden geçtikleri zaman ceza işlemi anında uygulanmaktadır. Bu cezaları PTT ya da e-devletten görebilirsiniz. Ancak kartınızda bakiye olduğu halde okumamış ya da geçiş ihlali yapmadığınızı düşünüyorsanız en yakın şubeye ya da PTT’ye başvurmanız gerekmektedir. Gerekli işlemleri yapacaklardır.

Ancak HGS olmadan geçtiyseniz sürücülere verilen süre en fazla 15 gündür. Bu 15 günü içerisinde HGS almanız durumunda kaçak geçtiğiniz zamanki ücret normal olarak bakiyeden düşecek ve ceza işlemi uygulanmayacaktır. HGS başvurusunu nereden yapabileceğinizi “HGS Nasıl, Nereden Alınır?” sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

HGS kartı alabilmek için en yakın PTT ya da bankalardan satın alabilir ve bakiye ekleyebilir ya da bankalarda kredi kartınızdan otomatik düşmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra internet üzerinden de üyelik açtıktan sonra bakiyelerinizi rahatlıkla belirtilen yerlerden sorgulatabilirsiniz. Şayet aracınızda bir HGS etiketi var fakat bakiye bulunmuyorsa yine 1 hafta içerisinde bakiye yüklemeniz durumunda geçiş yaptığınızda ödemediğiniz ücret daha sonra hesabınızdan tahsil edilecektir. Fakat bu süreçte şimdiye kadar çok sayıda yanlış işlem yapıldığı görülmüştür. Bu sebepten düzenli olarak ne kadar bakiyenizin kaldığını sorgulamalısınız. Aksi durumlarda ciddi miktarlarda ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

HGS kartı ayrıca araç plakasına kayıtlı olduğu için başka araçlarda kullanılamaz. Kullanılırsa her iki sürücü içinde ceza işlemi uygulanabilir. Her araç plakasına özel olarak 1 adet HGS bulunmalıdır. Bazı geçişlerde HGS kartı okumasa bile diğer geçişlerde bakiyelerden düşecektir ya da bir süre sonra düşecektir. Bu noktada kaçak geçmediğiniz halde kaçak geçtiğinizi göstererek 10 kat para bakiyenizden düşerse mutlaka gerekli yerlere başvurarak itiraz etmeyi unutmayınız.

Ağır vasıta araçlar gişesinden otomobiller geçerse yine aynı şekilde sistem HGS kartını okuyamaz ve ceza olarak kesebilir. Bundan dolayı otomobillerin sadece HGS yazılı yoldan geçilmelidir. Yanlışlıkla OGS sisteminden HGS ile geçerseniz de yine arayarak durumu düzeltebilirsiniz. Her türlü HGS sisteminden kaçak geçenlere yardımcı olunurken kaçmaya devam edenlere ise idari para cezası plakasına kayıtlı olan adreslere gönderileceği için mutlaka HGS almalı ve kaçak durumlardan uzak durulmalıdır.

Bu yazımızda HGS olmadan köprüden geçiş konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hgs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hgs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.