HGS, bildiğiniz gibi Hızlı Geçiş Sistemi için kullanılan karttır. Birçok kişi kart ve bakiye olduğu halde sistem görmeyip ceza vermesinden yakınırken, kimileri ise yeni araç değiştirirken yeni HGS alması gerektiği için iptal etmektedir. Birçok sebep bulunurken özellikle HGS tek bir araca ait olduğu için araç değişikliği yaşanacağı zaman iptal edilip yeni bir tane çıkarılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra HGS bazı bölgelerde OGS (otomatik geçiş sistemi) olarak dönüşse de Hızlı Geçiş Sistem kartı geçerli olmaktadır. Sürücüler araçlarını sattıklarında ya da değiştirdiklerinde HGS kart üyeliklerini iptal ettirmek zorunda kalmaktadır. Ancak bilinçsiz olan sürücüler bazı noktalar hatalar yapabilmektedir. Buda onlar maddi zarar olabilmektedir. Bununla beraber HGS kart iptalini yalnızca PTT yapabilmektedir. Yani hiçbir şekilde İnternet üzerinden HGS kart iptali gerçekleşmemekte olup sahte sitelere de bu konuda itibar etmemelisiniz.HGS Nasıl ve Nereden İptal Edilir?

Bölgenizde bulunan en yakın PTT şubesine gitmeniz ancak kimlik, sürücü belgesi ya da benzeri belgeyi bulundurmanız gerekmektedir. Kimliğin yanı sıra ruhsatınızı da almayı unutmayınız. İptal edilmeden önce borç var mı, yok mu, öğrenilir, varsa ödenir ve daha sonra iptal işlemleri başlar. Ancak HGS iptali yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde görelim.

  • PTT şubesine iptal işlemi için gidildiği zaman form verilir. Bu formu doldururken iptal edeceğiniz HGS numaranızı yazmayı unutmayınız. Daha sonra kayıtlı araç plakanızı da yazmalısınız.
  • Şayet HGS iptali yaptırmadan evvel her hangi bir hızlı geçiş sisteminden geçiş yaptıysanız ve bakiyeniz bulunmuyor ise bu noktada HGS iptali yapılacağı zaman kaçak geçmiş olursunuz. Cezası da 10 kat olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden iptal etmeden önce kaçak geçip geçmediğinizi ve borcunuzun olup olmadığını internet üzerinden sorgulamalısınız.
  • HGS iptali yapılırken kartınızda bakiyeniz bulunuyorsa ne kadar bakiye kalmış ise hepsini alabilirsiniz ve almayı unutmayınız. Ancak kart için verdiğiniz kart parasını geri alamayacağınızı bilmelisiniz.
  • Son olarak, HGS bakiyenizi anında size vermeyecekleri gibi sadece makbuz vereceklerdir. Bu makbuzu ancak 30 gün sonra kullanarak paranızı alabileceksiniz. Fakat yeni bir araç aldıysanız bu yüzden HGS iptali yapıyorsanız o zaman 30 gün beklemenize gerek kalmadan eski HGS bakiyenizi yeni aracınıza kayıt ettireceğiniz HGS kartınıza ekleyebilirsiniz. Bunu formda belirtmeyi unutmayınız.

Bu tür hataları yapan kişilerden olmamak adına mutlaka aklınızdaki bütün soruyu PTT görevlilerine sormayı ihmal etmeyiniz.

Bankadan Alınan HGS Nasıl İptal Edilir?

Şayet HGS etiketini herhangi bir bankadan temin ettiyseniz, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya size en yakın şubesine giderek kısa süre içerisinde üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz. HGS içinde kalan bakiyeleriniz en geç on gün içerisinde bankanızda tanımlı hesap numaranıza iade edilecektir. Şayet PTT üzerinden iptal işlemi yapıyorsanız kalan bakiyenizi almak için PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bakiyeniz bir ay kadar sonra size teslim edilir.

PTT’ye Gitmeden HGS İptali Nasıl Yapılır?

PTT, çağın gereksinimlerine ne yazık ki uyum sağlayabilmiş değil. Çok sayıda işlemimizi online olarak gerçekleştirebilirken, PTT tarafından sunulan hizmetler için PTT şubelerine müracaat etmemiz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de HGS iptali. Öyle ki PTT’den alınan HGS etiketi İnternet üzerinden veya müşteri hizmetleri vasıtası ile iptal edilemiyor. Bu sebepten de bizzat şubelere gitmeniz gerekiyor.

HGS E-Devlet’ten İptal Edilir Mi?

HGS iptal ettirme seçenekleri arasında E-Devlet bulunmamaktadır. Yazımızda belirttiğimiz HGS aboneliği iptali seçeneklerinden bir tanesini uygulamanız gerekmektedir.

HGS Ne Zaman İptal Olur?

HGS başvuru yaptığınız anda iptal olmaktadır. Sadece içerideki bakiyenizi belirttiğimiz sürelerde alabilirsiniz.

Bu yazımızda HGS iptal işlemi nasıl yapılır, HGS kartı iptal ettirme, iptal için gerekli evraklar gerekenler, iptal ettirmek istiyorum nasıl yapılır, HGS iptali nereden yapılır, iptal işlemi için ruhsat gerekli midir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hgs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hgs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.