Kartlı geçiş sisteminin kaldırılmasının ardından yerine getirilen HGS sistemi hizmete girdiği ilk günden bu yana olumlu sonuçlar almaya devam ediyor. Geçiş noktalarında durmadan geçilmesini sağlayan HGS sistemi sayesinde otoban ve köprülerde oluşan trafik yoğunluğunun bir nebze önüne geçilmiş gibi duruyor. Bir önceki yazımızda HGS sistemi nedir detaylarıyla anlatmıştık. Bu yazımızda da HGS kartı / etiketi nasıl nereden alınır anlatmaya çalışacağız.  

HGS KARTI / ETİKETİ NEREDEN ALINIR?

HGS kartı PTT şubelerinden , kara yolları giriş çıkışlarında yer alan satış noktalarından temin edebileceğiniz gibi bankaların sundukları avantajlar dahilinde de alabilmektesiniz.  HGS KARTI / ETİKETİ NASIL ALINIR?

HGS kartı alabilmek için yanınızda araç ruhsatı ve kimlik fotokopinizi bulundurmanız gerekmektedir.  Aksi durumlarda HGS etiketi verilmemektedir.  HGS kartı alabilmeniz için 5 lira gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ancak bir çok banka sundukları avantajlar dahilinde HGS etiketlerini ücretsiz olarak müşterilerine sunmaktadır.   İlk kez HGS kartı aldığınızda sizden araç sınıflarına göre belirli bir bakiye yüklemeniz talep edilmekteydi.  Bu sistemin amacı kaçak geçişlerin oranını düşürmekti. Ancak daha sonra kaçak geçiş cezalarının tahsil edilme oranının yüksek olduğu göz önünde bulundurularak bu zorunluluk kaldırıldı. Artık sadece kart / etiket ücretine ödeme yapmaktasınız. Bakiye yüklemek sizin isteğiniz dahilinde. 

Köprü ve otoyollarda bulunan geçiş noktalarından bakiyeniz bitmesi durumunda geçiş yaptığınızda kaçak geçiş uyarısı vermemekte ve bu miktarı bir hafta içinde ödeyebilmektesiniz. Ancak bu süre zarfında yapılmamış ödemeler tarafınıza ceza olarak geri gönderilmektedir.   Bu duruma düşmemek için HGS Bakiyesi Sorgulama işlemini yapabilirsiniz.