Kartlı geçiş sisteminin kaldırılmasının ardından yerine getirilen HGS sistemi hizmete girdiği ilk günden bu yana olumlu sonuçlar almaya devam ediyor. Geçiş noktalarında durmadan geçilmesini sağlayan HGS sistemi sayesinde otoban ve köprülerde oluşan trafik yoğunluğunun bir nebze önüne geçilmiş gibi duruyor. Günümüzde tüm ücretli yollarda HGS sistemi kullanılıyor. Bir önceki yazımızda HGS sistemi nedir detaylarıyla anlatmıştık. Bu yazımızda da HGS kartı / etiketi nasıl nereden alınır anlatmaya çalışacağız.

HGS kartı / etiketi nereden alınır?

HGS kartı PTT şubelerinden , kara yolları giriş çıkışlarında yer alan satış noktalarından temin edebileceğiniz gibi bankaların sundukları avantajlar dahilinde de alabilmektesiniz. Aşağıda HGS etiketi alabileceğiniz bankaların isimleri verilmiştir.  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Denizbank
  • Akbank
  • Yapı Kredi Bankası

HGS kartı / etiketi nasıl alınır?

HGS kartı alabilmek için yanınızda araç ruhsatı ve kimlik fotokopinizi bulundurmanız gerekmektedir.  Aksi durumlarda HGS etiketi verilmemektedir. HGS kartı alabilmeniz için 7.5 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ancak bir çok banka sundukları avantajlar dahilinde HGS etiketlerini ücretsiz olarak müşterilerine sunmaktadır. İlk kez HGS kartı aldığınızda sizden araç sınıflarına göre belirli bir bakiye yüklemeniz talep edilmekteydi. Bu sistemin amacı kaçak geçişlerin oranını düşürmekti. Ancak daha sonra kaçak geçiş cezalarının tahsil edilme oranının yüksek olduğu göz önünde bulundurularak bu zorunluluk kaldırıldı. Artık sadece kart / etiket ücretine ödeme yapmaktasınız. Bakiye yüklemek sizin isteğiniz dahilinde.

HGS ilk bakiye ne kadar olmalıdır?

HGS ilk bakiye ücreti yazımızda belirttiğimiz üzere araç sınıfına göre değişiklik göstermektedir. Birinci sınıf diye tabir ettiğimiz otomobil gibi araçlar için 30 TL, ikinci sınıf araçlar için 37 TL, üçüncü sınıf araçlar için 53 TL, dördüncü sınıf araçlar için 67 TL ve beşinci sınıf araçlar için 81 TL ilk yükleme ücreti bulunmaktadır.

Satın aldığınız HGS kartını aracınızın üst dikiz(araç içi) aynasının hemen arkasına ve cama olmak kaydı ile yapıştırmanız gerekiyor. Bu şekilde doğru bir biçimde HGS etiketinizi yapıştırdıktan sonra artık rahatlıkla köprü ve otoyollardan geçebilirsiniz.

HGS kartı kaç günde alınır?

HGS etiketinizi ruhsatınız ve kimliğiniz ile başvuru yaptığınızda hemen alabilirsiniz. Size etiket verildikten sonra da düzgün bir şekilde yapıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

HGS kart ve etiket ücreti ne kadardır, kaç paradır?

HGS etiketi almak istiyorsanız aşağıdaki fiyat tablosuna göz gezdirmelisiniz. Çünkü fiyatlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. PTT, HGS kartı ve HGS pulu için tek fiyat uyguluyor. PTT’den 7.5 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Ancak bankalarda aşağıdaki fiyatlar geçerlidir.

BankaHGS EtiketiHGS Kartı
Halkbank10 TL10 TL
Akbank15 TL20 TL
İş Bankası20 TL40 TL
Yapı Kredi15 TL30 TL
Garanti Bankası15 TL15 TL
Vakıfbank20 TL20 TL
Türkiye Finans20 TL20 TL
Kuveyt Türk15 TL15 TL
Denizbank15 TL30 TL

Köprü ve otoyollarda bulunan geçiş noktalarından bakiyeniz bitmesi durumunda geçiş yaptığınızda kaçak geçiş uyarısı vermemekte ve bu miktarı bir hafta içinde ödeyebilmektesiniz. Ancak bu süre zarfında yapılmamış ödemeler tarafınıza ceza olarak geri gönderilmektedir.   Bu duruma düşmemek için HGS Bakiyesi Sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu yazımızda HGS kaç para, HGS kartı almak istiyorum nasıl alabilirim, almak için neler gerekli, HGS kartı çıkarma, HGS başvurusu nasıl yapılır ile gerekli evraklar nelerdir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hızlı geçiş sistemi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hızlı geçiş sistemi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.