Gişelerde kartlı geçiş sisteminin kaldırılmasının ardından trafik sorununa çözüm olması köprü ve otoyollarda hızlı geçişin sağlanması için Hızlı Geçiş Sistemi ( HGS ) kullanıma girdi.  17 Eylül 2012 tarihinde kullanıma giren ve halen faal olarak hizmet veren HGS nedir, HGS hakkında merak ettiğiniz bilgiler yazımızın devamında ..

HGS NEDİR?

PTT ve Karayolları işbirliği ile hazırlanan KGS yerine getirilen HGS köprü ve otoyollardaki trafik sorununa bir nebze olsun çözüm üretmişe benziyor. HGS sistemi geçiş noktalarında aracınızın ön camına yapıştırılan bir çipli etiket sayesine aracınızı durdurmanıza gerek kalmadan geçmenize olanak sağlıyor.  Bu sayede daha hızlı ve sorunsuz bir geçiş olanağı sunularak trafik sorununu büyük oranda azaltıyor.HGS KARTI / ETİKETİ NEREDEN ALINIR?

HGS sistemi köprü ve otoyollarda dur-kalk sorununun önüne geçiyor ve zaman kaybetmeksizin geçmenize olanak sağlıyor.  HGS kartını PTT şubelerinden ve karayolları giriş çıkışlarında yer alan satış noktalarından temin edebilmektesiniz. Yalnızca unutmamanız gereken şey HGS etiketi alırken yanınızda araç ruhsatınızı ve ehliyetinizi bulundurmak zorunda olmanız. Aksi taktirde HGS kartını temin edemezsiniz. HGS kartı almanız için 5 tl gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak bir çok banka sunmuş olduğu avantajlar ile ücretsiz olarak HGS kartı veriyor. Bunun karşılığında ise otomatik ödeme talimatı gibi şartlar istiyorlar.

Daha önce HGS kartı almak için araç sınıflarına göre değişen miktarlarda bakiye yüklemesi yapmanız gerekmekteydi.  Bu zorunluluğun amacı kaçak geçiş rakamlarının azaltılmak istenmesiydi. Ancak kaçak geçiş cezalarının tahsis edilebilirliğinin yüksek oranlarda olması sebebiyle bu zorunluluk kaldırıldı. Artık sadece kart için ücret ödüyorsunuz ve isteğiniz taktirde yükleme yapıyorsunuz. Bu konu hakkında detaylı bilgilere HGS nasıl alınır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HGS BAKİYE YÜKLEME / SORGULAMA NASIL YAPILIR?

HGS sisteminin geçiş noktalarından durmaksızın geçilebilmeye olanak sağlamasının yanında market, benzin istasyonu gibi bir çok anlaşmalı noktada, PTT şubelerinde, karayolları giriş çıkışlarında bulunan satış noktalarında ve online olarak ePTTAVM internet adresinden kolaylıkla yükleme yapılabiliniyor olması. Kartınıza online olarak bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirmek için avantajlı imkanlar sunan ePTTAVM adresinden internetten HGS bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sisteme üye olarak bilgilerinizle yükleme yapmanız gerekmektedir.  Bunun haricinde ise bir çok banka online işlemlerde HGS bakiye yükleme olanağı sunmaktadır.  Kartınızda kalan bakiyeyi öğrenmek için ise HGS Bakiye Sorgulama konumuza göz gezdirebilirsiniz.  HGS nedir, HGS bakiye yükleme , HGS  etiketi nereden alınır gibi konular hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER HGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hgs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hgs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.