HGS Dökümü Nereden Nasıl Öğrenilir?

HGS, otoyol ve köprülerden geçecek olan sürücüler için hızlı geçiş sistemi olarak bilinen kart ile ödeme yapılarak sistemden geçiş yapılmaktadır. HGS kartı olan sürücülerin bazıları bakiye ekleyerek, bazıları ise kredi kartına otomatik talimat vererek sisteme yükleyip hızlı geçiş yapmaktadır. Bunun yanı sıra bazı sürücüler ise İstanbul gibi büyük şehirlere gelirken ya da otoyolu kullanırken HGS kartı olma zorunluluğunu bilmedikleri için yanlışlıkla hızlı geçiş sisteminden geçmekte ve ceza yemektedir. Bunların hepsini, HGS hakkında borç ve bakiyeleri nereden öğrenebiliriz diyorsanız bunun cevabı devletin HGS resmi sitesi olan https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ adresidir.

Sistem ve site gayet basit bir şekilde bütün HGS üyelerine HGS dökümü sunmaktadır. Bunun için ilk olarak resmi siteye giriş yapıyoruz. Sitede detaylı bir şekilde;  • Geçiş ihlali sorgulayabilir,
  • Müşteri hizmetlerine giriş yapabilir,
  • HGS hakkında sorulan sıkça soruları ve yanıtları görebilir,
  • Ağır araçlar için özel olan HGS bilgilerini görebilir,
  • HGS etiketlerin nasıl montaj yapıldığını inceleyebilir,
  • HGS ve OGS abone şeritleri daha birçok bilgilere site üzerinden rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden HGS bakiye yüklemesi için sitenin en altında bulunan bilgide olduğu gibi PTT müşterilerine özel olarak https://www.epttavm.com adresinden rahatlıkla bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

Bunların dışında HGS dökümü alabilmek için “Müşteri Hizmetleri Giriş” kısmı olan sağ üst panelde giriş yapmanız gerekiyor. İster e-devlet hesabınız ile giriş yapabilirsiniz. İsterseniz de HGS müşteri kimliğiniz ile giriş yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yok ise “Üye Olun” kısmından üyelik açabilirsiniz. Eğer göremediyseniz müşteri hizmetleri giriş kısmına girince sol sekmede yer almaktadır. linki şu şekilde https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#login çıkacaktır.

Üye olunurken istenen belgeler TC kimlik numaranız ya da vergi numaranız, elektronik posta adresiniz ve şifre belirlemeniz gerekmektedir. Robot değilim kodunu da girdikten sonra ücretsiz üyelik hesabınızı oluşturmuş olacaksınız. Mail adresinize doğrulama kodu gelebilir, gelen linke tıkladığınız zaman hesabınız onaylanacaktır. Daha sonra sisteme giriş yaparak HGS döküm bilgilerinize ve diğer bilmek istediğiniz bilgilere rahatlıkla ulaşabileceksiniz.


DİĞER HGS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hgs konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hgs duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.