HGS cezalı geçiş nedir, ne demektir?

Hızlı Geçiş Sistemi kullanıma girdiği günden bu yana köprü ve otoyollardaki trafik çilesine bir nebze olsun çözüm getirdi. Ancak HGS sisteminin de getirdiği bazı eksiklerin olması göze çarpıyor. Kullanıcılar araçlarının ön camlarına taktıkları çipli etiketlerin bazen okunmadığını ve bu yüzden kaçak geçiş olarak algılanıp ceza yediklerinden yakınıyorlar ve bir çok şoför bu durumun farkında bile değil. Bu yüzden zamanla HGS ceza sorgulama yaparak kaçak geçiş yapıp yapmadığınızı öğrenmek ve olası faizlerden, cezalardan kurtulmak gerekiyor.

HGS kaçak geçiş cezası sorgulama, öğrenme

Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS ihlali yapıp yapmadığınızı öğrenmenin bir kaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilmekteyiz. Bildiğiniz üzere bunu yapabilmek için de bir E-Devlet Şifresi sahibi olmanız ve aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girerek sorgulama işlemini yapmanız yeterlidir.E-Devlet Üzerinden HGS Ceza Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Bunun dışında Karayolları Genel Müdürlüğü yani KGM İnternet adresi üzerinde yer almakta olan ceza sorgulama sayfasından da herhangi bir ihlal yapıp yapmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

KGM HGS Geçiş İhlali Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Son olarak da PTT bünyesinde HGS için özel olarak hazırlanmış olan sayfaya giriş yaptığınız da herhangi bir ceza yiyip yemediğinizi öğrenebilmeniz mümkündür. Bunun için de aşağıda vermiş olduğumuz sayfaya giriş yapmanız ve akabinde “Geçiş İhlali Sorgula” butonuna basarak plakanızı ve resimdeki doğrulama kodunu girmeniz yeterlidir. Akabinde plakanıza tanımlı herhangi bir ceza var mı öğrenebilmektesiniz.

PTT HGS Ceza Sorgulamak İçin TIKLAYIN

HGS cezası ne kadardır?

Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS’den kaçak geçiş yapmanız durumunda 15 gün içerisinde bakiyenizi güncelleyerek yani hesabınıza para yatırarak ceza yemekten kurtulabilirsiniz. 15 gün süre içerisinde hesabınıza para yatırdığınızda ceza tutarı yansıtılmaz ve normal geçiş ücreti hesabınızdan kesilir. Harici olarak da tamı tamına 11 kat ceza ödemek zorunda kalırsınız.

HGS olmadan HGS gişelerinden geçerseniz de yapmanız gereken ilk iş HGS etiketi satın alarak aktif hale getirmektir. Bu durumda da ceza hesabınıza yansıtılmaz ve normal geçiş ücreti bakiyenizden düşülür. Ancak aksi durumlarda geçiş ücretinin 11 katı oranında ceza ödersiniz ve bu ceza tutarı faiziyle katlanarak artar.

HGS geçiş ihlali cezası nereye nasıl ödenir?

Şayet HGS gişelerinden kaçak geçiş yaptıysanız ve 15 günlük süre zarfında bakiyenizi güncellemediyseniz PTT şubelerine müracaat ederek sadece plakanız ile yansıtılmış olan ceza tutarını ödemeniz mümkündür. Ödemediğiniz her gün ceza tutarına faiz işlendiğini de unutmayın.

HGS cezası itirazı nereye nasıl yapılır?

Çok sayıda vatandaşa da köprü ve otoyollardan ücretli geçiş yapmamasına rağmen çeşitli sebeplerden dolayı yanlış cezalar uygulanabiliyor. Bu gibi durumlarda hemen itiraz işlemlerini gerçekleştirmeli ve sonuç alamamanız durumunda da cezalarında, 2 bin 400 TL’nin altında olan cezaları kaymakamlıklarda bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak itiraz edebilirler. 2,400 ila 3,610 Lira arasındaki cezalar için İl Tüketici Hakem Heyetine, 3,610 Lira üzerinde olanlar da Tüketici Mahkemeleri’ne dava açabilirsiniz.

Bu yazımızda hgs cezam var mı, hgs cezası kaç gün, süresi ne kadar, ödemesi nasıl yapılır, ne kadar gelir, hgs ceza şikayetleri yorumları, hgs ceza yedim ne yapmalıyım gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan HGS olmadan geçiş yaptım ne yapmalıyım hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.


DİĞER HGS CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hgs ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hgs ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.