Heyet Raporu Nedir? Heyet Raporu Ne İşe Yarar?

Heyet raporu sağlam olduğunuzu gösteren, 6-7 poliklinikten doktorların imzasının yer aldığı bir rapor çeşididir. Askerlik muafiyet durumlarında, yeni işe girişlerde, evlat edinme durumlarında, yurt dışına çıkışlarda, memurların hamilelik esnasında izin işlemlerinde ve daha bir çok noktada gerekmektedir.

Heyet Raporu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Heyet raporu tam teşekküllü devlet hastanelerinden veya özel hastanelerden alınabilmektedir. Bu belgeyi temin etmek için hali hazırda sizlerden istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler çoğu durumda sabit olmasına karşında, bazı hastanelerin istedikleri belgeler farklılık gösterebilmektedir. Hastaneler heyet raporu vermek için 3 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve rapor almak istediğinize dair bir dilekçe bulundurmak zorundasınız. Bu dilekçe bir çok hastanede hazır olarak bulunmaktadır.Heyet Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Heyet raporu alırken kişileri en çok zorlayan durumlardan bir tanesi de ne yazık ki raporun ücreti. Öncelikle heyet raporu ücreti hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Bu sebepten dolayı raporu almak için başvurmadan önce muhakkak ücret hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Ancak heyet raporu almak için tam teşekküllü devlet hastaneleri genelde 200-300 TL arasında değişen bir muayene ücreti ile 50-100 TL kadar kan tahlil ücreti talep etmektedirler. Bu ücret özel hastanelerde daha yüksek meblağlara çıkabilmektedir.

Heyet Raporu Ne Kadar Sürede Alınır?

Heyet raporu alma süresi hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak sabah erken saatlerde gideceğiniz hastaneden, öğleden sonra çıkarsınız. Tüm işlemleri halletmenizin ardından heyet raporunu hemen teslim alamazsınız. Raporun hazırlanması genellikle 3-4 günlük bir süreci bulabilmektedir. Bu süreç özel hastanelerde yoğunluk sebebi ile daha az zamanlara denk gelebilmektedir.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu almak için öncelikle ilinizde bulunan tam teşekküllü devlet veya özel hastanelerden birisine müracaat ediyorsunuz. Danışmada sizlere bu sebepten bir dilekçe sunulur. Bu dilekçede, heyet raporunu neden talep ettiğinize dair sorular, isim soy isim gibi kişisel bilgiler ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Daha sonra bu dilekçe kurumun evrak kaydına verilir ve kayıt işlemi gerçekleştirilir. Ardından da sağlık kurulu bölümüne geçmek gerekir. Burada da yine imzalamanız gereken bir dilekçe size sunulur ve bu dilekçe ile beraber muhasebe bölümüne giderek, heyet raporu ücreti yatırılır. Daha öncede bahsettiğimiz üzere bu ücret değişkenlik arz edebilmektedir.

Ücret yatırma faslını da geride bırakmanızın ardından doktorları dolaşma faslına geçebilirsiniz. Uzman doktorları tek tek dolaşarak  heyet raporu almak istediğinizi belirtin ve gerekli muayenelerin ardından imzalarınızı alın. Bu arada tahlil bölümüne ve şayet talep edilmişse intaniye bölümlerine de gitmeniz gerekmektedir. Tahlil işlemlerinin sonuçlanması zaman alabilmektedir bu sebepten dolayı öncelikle bu işlemlerinizi halledebilirsiniz. Tüm imzalar atıldıktan ve tahlillerinizin sonuçları çıktıktan sonra sağlık kurulunun karşısına tekrar çıkmanız gerekmektedir. Elinizde yer alan tüm belgeleri sekretere bırakabilirsiniz. Bu belgeleri sağlık kurulu 3-4 günlük bir süre içerisinde inceleyerek raporunuzu hazır edeceklerdir. Raporunuz hazırlandıktan sonra da gidip raporunuzu alabilir ve istenen kuruma iletebilirsiniz. Heyet raporu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca ilinizde hangi hastanelerin heyet raporu vermeye yetkili olduğunu öğrenmek için de hemen TIKLAYIN.


DİĞER HEYET RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, heyet raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan heyet raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.