Hesap özeti borcu nedir, ne demektir?

Hesap özeti borcu, kredi ya da mevduat hesabının kesim zamanına dek bankaya gelen alacak ya da borç prosedürleriyle dönem miktarının toplamına denmektedir. Hesap Özeti kısmını internet ya da mobil bankacılıktan rahatlıkla görebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız zaman hesabın özet olan borcu ile beraber son olan ödeme zaman bilgisi de bulunur. Hesap kesim zamanı ve son olan ödeme aralığında yaklaşık 10 gün limit bulunur. Hesap özeti kesimi sonrası 10 gün ardından son olan ödeme zamanı şeklinde belirtilir.

Hesabın kesim zamanından son olan ödeme zamanına dek bankada bulunan hesabın özeti olan borcun miktarının hepsi veya asgari olan ödeme miktarını ödenmesi tüketici tarafından istenir. Bu zaman zarfında ödeme yapılmayan her durum için ise gecikme faizi uygulanır. Bu da demek oluyor ki diğer hesabın özeti olan borca yansır ve faizle beraber borç yükselir. Hesap özeti borç miktarının belirli aralıklarda ödeme yapılmaması halinde tüketicinin kullandığı kart bir zaman sonra kullanıma kapatılır. Tüketici ödemeyi yapmadığı sürece de kart kullanıma açılmamaktadır. Hesap özeti olan borç miktarının ödemesi yapılmadığında borç miktarı gecikme faizi ile beraber ödenmesi gereken borç miktarı artar. Bunun yanı sıra tüketici, borçla beraber faizi de ödemek zorunda kalır. Ayrıca hesap özeti olan borçların ödemeleri geciktikçe kredi notu ve bankacılık prosedürleri de olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir.Hesap özeti borcu ödenmezse ne olur?

Hesap özet borcu ödenmezse az önce yazılan yazılarda da belirtildiği gibi gecikme faizi işlenir. Borç ödenmemeye devam ederse sadece borç artmaz ayrıca kart kullanıma kapanır. Tekrar gecikme faizi eklenince bu sefer kredi notu düşer, bankacılık işlemleri de olumsuz bir şekilde etkilenir. Bunun için son ödeme tarihinden önce bütün borçlar ödenmeli ya da en azından asgari tutar ödenmelidir. Hesap özeti borcunun asgari ödeme miktarı, tüketicinin kart limitine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklik yaklaşık %30 ile %40 oran aralarında hesaplanır.

Hesap özetlerinde asgari borç ödeme miktarının nasıl oranlar ile hesaplandığını rahatlıkla İnternet ya da mobil bankacılıkta görebilirsiniz. İsterseniz bankada bulunan müşteri hizmetlerine de sorabilirsiniz. Hesap kesim zamanından son ödenecek zaman aralığında asgari ödeme miktarı ödenmesi halinde hiçbir şekilde tüketiciye gecikme faizi işlenmez. Tüketici, hesap özet borçlarının hepsini ödeyemeyecek durumda ise son ödeme zamanına dek sadece asgari ödeme miktarını ödeyebilir ve bu ödemeyi yaparlar ise gecikme faizi işlenmeden kartını rahatlıkla kullanmaya devam eder.

Hesap özet borcu, asgari olan ödeme miktarı olan limitin altında ödeme yapıldığı zamanlarda tüketicinin kartı kullanıma kapatılır. 1 yıl içinde 3 defa asgari miktarın aşağısında ödeme yapılır ise kart kullanıma kesin bir şekilde kapatılır ve tekrar açılması için bütün borçların ödenmesi istenir. Hepsini kapatamasa bile en azından son olan hesap özeti borcu ödenmesi istenir ve ödendikten sonra kart kullanıma anında açılır.

Güncel borç ile kalan hesap özeti borcu arasındaki fark nedir?

Kredi kartı toplam borcu ya da diğer adı ile güncel borç, kredi kartından dönem içerisinde yapılan tüm harcamalar ile taksitlerin toplamını gösteren borçtur. Yani kısaca kredi kartınızda olan tüm borçları gösterir. Kredi kartı hesap özeti ile o dönem ödemek zorunda olduğunuz borçları göstermektedir. Örneğin taksitle satın aldığınız bir şeyin ödemesi diğer aylarda hesabınıza yansıyacaktır. Bu gelecek olan borç hesap özetinde görünmez fakat toplam borç tutarında görünür.

Bu yazımızda hesap özeti borcu nedir, nasıl hesaplanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HESAP ÖZETİ BORCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hesap özeti borcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hesap özeti borcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.