Bankalar, faiz karşılığı para alıp veren, kredi, ıskonto, kambiyo işlemleri yapmakta olan, değerli eşya saklamaya yarayacak kasa kiralayan, ticaret, sanayi ekonomi alanlarında her türlü etkinliklerde bulunabilen kuruluşlardır. Bankalardan hesap açarak bizlerde birimlerimizi bu açmış olduğunuz hesaplarda tutabilmekte ya da para alıp, para transferi gerçekleştirebilmekteyiz. Ancak çoğu kişi kolay bir şekilde açmış oldukları hesaplarının hesap numaralarını bulmakta güçlük çekmektedirler. Bu yazımızda hesap numarası nerede yazar? Hesap numarası nasıl ve nereden öğrenilir detaylı olarak anlatacağız.

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan açmış olduğunuz hesapları rahat bir şekilde kullanabilmek için, bankalar tarafınıza bankamatik kartı tanımlamaktadır. Bu bankamatik kartları elinizde mevcut ise bunun üzerine bakarak çok rahat bir şekilde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Çünkü hesap numarası üzerinde yazmaktadır.Şayet bankamatik kartınızı kaybettiyseniz veya kartınız henüz elinize ulaşmadıysa da açtırmış olduğunuz hesap cüzdanında hesap numaranız yazmaktadır. Hesap numarası öğrenmek için bir diğer yöntem ise bankanın İnternet sitesi üzerinden müşteri girişi yapmanız durumunda hesap numaranızı kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Şayet bu işlem de hoşunuza gitmediyse çok kolay bir şekilde bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, hesap numaranızı öğrenmek istediğinizi dile getirebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere hesap numarası öğrenmek için çok sayıda yol ve yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesini tercih ederek hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu hesap numarasını para transferi için talep ediyorsanız da İBAN numarası ile işlem yapmanızı öneriyoruz. Bir diğer yazımızda İBAN numarası nasıl öğrenilir detaylı olarak anlattık.

Banka Kartı Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka kartı üzerinde ön ve arka olmak üzere 2 farklı yüzeyde banka hesap numarası bulunabilir. Kartın ön yüzeyinde 4 parçadan oluşan 16 hanelik bir sayı bulunmaktadır. Bu sayı kart numarası olup hesap numarası ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Bu sayının hemen altında ise kart sahibinin adı ve soyadı yer alır. Bunun yanında veya altında 16 hanelik hesap numarası yer almaktadır. Bu 16 hanenin ilk 4 hanesi şube kodunu içerir. Geriye kalan 12 hane ise hesap numarasının aslıdır. Bu 12 hanelik kısmın ilk 8 hanesi müşteri numarasıdır. Son 4 hanesi ise ek hesap numarasıdır. Yani müşteri numarası ile ek hesap numarasının birleşimi banka kartı hesap numarasını oluşturur.

Banka kartı ile hesap numarası bulma
Bazı bankalarda doğrudan hesap numarası yazarken, bazılarında ise yukarıda belirttiğimiz gibi bir rakam yazmaktadır. Şayet bu anlattıklarımıza rağmen hesap numarası bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, hangi kredi kartı veya hangi bankamatik kartı ile hesap numarası bulmak istediğinizi yorum bölümümüze yazarsanız, hesap numaranızı nasıl bulacağınızı kolaylıkla tarafınıza iletebiliriz.


DİĞER BANKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, banka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan banka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.