Yeni bir yılı yakın zamanda geride bıraktık. Bunun anlamı çoğu bankanın hesap işletim ücreti yada kart aidatı kesim tarihi olan Ocak aynının gelmiş olması. Banka hesaplarında ücret bulunan vatandaşlardan bankalar bu aylarda hesap işletim ücreti tahsil ederler. Bunun yasal olup olmadığı şimdiye kadar oldukça tartışılan bir konu olarak gündemden düşmedi ve bankaların hesap işletim ücretlerini müşterilerden tahsil edilmesinin önüne bir türlü geçilemedi. Bankalar bu konuda oldukça kurnaz davranıyorlar. Tüketicilerin de aynı şekilde davranarak bu ücreti vermelerini öneriyoruz. Bunun için yapabileceğiniz basit uygulamalar mevcut.

Hesap işletim ücreti ödemek istemiyorum, ne yapmalıyım?

Vatandaşlarımız genelde kredi kartı aidatı yada hesap işletim ücreti konusunda sıkıntılı olduklarından dolayı bu bedeli ödememeleri için gitmeleri gereken yollar mevcuttur. Öncelikle daha sonra bu ücretlerle ilgili sorun yaşamamak ve kanunen haklı durumda bulunmak için bu ücreti ödemeyeceklerine dair sözleşmelerine madde ekleterek beyanda bulunabilirsiniz. Dolayısıyla sözleşmenin ilgili maddesi yeniden düzenlendiği zaman kesinlikle aidat ödemek zorunda kalınmaz.Başka bir yol ise bankanızın sizden hesap işletim ücreti yada kart aidatı kestiği zaman bu ücrete itiraz etmek ve ücretin iadesinin yapılmasını istemek. Genellikle bu şikayetinize bankalar yanaşmazlar. Bu durumda tüketici hakem heyetlerine itirazda bulunabilirsiniz. Bu konuda bir çok emsal karar bulunmaktadır ve bu ücretler tüketicilere iade edilmektedir. Çünkü tüketici hakem heyetleri tarafından verilen kararlar iki tarafı da bağlayıcı özelliği bulunmaktadır.

Bir diğer yol ise bankaların bu konulardaki kampanyalarını iyi takip etmektir. Çünkü çoğu banka birkaç otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda müşterisinden hesap işletim ücreti yada kart aidatı kesmeyeceğini taahhüt eder.

www.devlette.com olarak önerdiğimiz yöntem ise hesap işletim ücreti almayan bankalar aracılığıyla işlemlerini yürütmenizdir. Bazı bankaların bazı hesapları yaptıkları kampanyalar ile bu ücreti tahsil etmeyeceklerini belirtirler. Bu hesapları kullanarak kredi kartı aidatı yada hesap işletim ücreti ödemekten kurtulursunuz. Peki hesap işletim ücreti almayan bankalar hangisi ?

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Son yıllarda ülkemizde müşteri portföyünü geliştirmek için hesap işletim ücreti tahsis etmeyen bankalar bulunmaktadır. Kuvet Türk ve Finansbank tarafından hayata geçirilen enpara.com hesapları hiçbir şekilde hesap işletim ücreti kesmezler. Ayrıca İNG Bank Turuncu Hesap ve TEB marifetli hesap da açtırmanız durumunda hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Enpara’nın bir diğer özelliği de müşterilerinden havale ve eft gibi ücretleri de talep etmemesi. Bu hesaplardan bir tanesini kullanarak yılın belirli periyotlarında sizden tahsil edilen hesap işletim ücreti ödemekten kurtulabilirsiniz.

Ayrıca

Hesap işletim ücreti nasıl geri alınır öğrenmek için TIKLAYIN

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır öğrenmek için TIKLAYIN

Bu yazımızı  sosyal ağlarda paylaşarak insanları bilinçlendirmede yardımcı olabilirsiniz.