Hemşire nedir, kimdir, kime denir?

Hemşire, birey, aile ve toplumun sağlığını korumak ve geliştirmeye odaklanmış, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedef edinmiş sağlık hizmetleri sektörüne bağlı bir meslektir. TDK ise hemşireyi ; Mesleki eğitim almış, tabip, laborant, hasta bakıcı gibi sağlık personelleri ile iş birliği içerisinde olan hastanın tedavisini sağlamakla görevli sağlık çalışanlarına verilen isim olarak tanımlamıştır. Peki hemşirelerin görevleri nelerdir?

Hemşireler ne iş yapalar? Hemşirelerin görevleri nelerdir?

  • Hastaları kabul eder ve muayeneye hazırlarlar.
  • Hasta bakımını yaparken, solunum, beslenme, boşaltım, hareket ve uygun pozisyon, uyku, dinlenme, uygun giyim, temizlik gibi ihtiyaçları dikkate almak ve bunun üzerinde uygulamalarda bulunmak
  • Acil durumlarda ilk yardım tedavisi yapmak
  • Hasta için öngörülen tedaviyi uygulamak, takip etmek ve hastaya verilecek olan ilaçları temin etmek
  • Hastaların durumlarını takip etmek ve bunu raporlamak
  • Ameliyathanelerde fiziksel ortamı hazırlamak ve ameliyat ekiplerine yardımcı olmak

Gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Hemşirelik görevleri bakımıyla oldukça zor bir meslektir ve hemşire olmak isteyen kişiler oldukça sabırlı kişiler olmalıdırlar.Hemşire olma şartları nelerdir? Kimler hemşire olabilir?

Hemşire olmak için hangi bölümlerden mezun olmanız gerektiğini yazımız devamında verdik. Ancak öncelikle hemşirelik mesleğini yerine getirmek isteyen kişilerde bulunması gereken kişisel özelliklerden bahsetmek istiyoruz. Hemşire olmak isteyen kişiler, genel yetenek sahibi, biyoloji alanında başarılı, insanlara yardım etmekten memnuniyet duyan, sorumluluk duygusu yüksek, çabuk ve doğru karar verme yeteneğine sahip olan, sevecen, şefkatli, sabırlı, sağlıklı olmalıdırlar. Bu şartlar haiz olmayan kişiler için hemşire olmak oldukça zor olacaktır ve meslekte başarılı olma şansları azdır. Peki nasıl hemşire olunur?

Hemşire nasıl olunur?

Hemşire olabilmek için iki farklı yol bulunmaktadır. İlk olarak hemşire olmak isteyen kişiler ilk ve ortaokulu başarılı bir şekilde bitirmelerinin ardından lise sınavından başarılı olup hemşirelik bölümü olan bir sağlık meslek lisesini kazanmaları gerekmektedir. Sağlık liselerinden mezun olan kişiler yardımcı hemşire olarak görevlerine başlayabilirler. Ancak asil hemşire olmak için 2 sene daha yükseköğretim sürecini tamamlamanız gerekmektedir.

Hemşire olmak için bir diğer yol ise Anadolu lisesi, Fen lisesi, Meslek lisesi veya açık lise gibi herhangi bir liseden mezun olduktan sonra üniversiteye giriş sınavlarına katılmalı ve sağlık bilimleri fakültelerinin 4 senelik eğitim veren lisans programı olan hemşirelik bölümünü kazanmaları gerekmektedir. Bu 4 senelik eğitim sürecinin akabinde baş hemşire olarak görev almaya başlayabilirsiniz.

Hemşirelerin çalışma olanakları oldukça geniştir. Halen sağlık sektöründe çok sayıda bay ve bayan hemşire açığı bulunmaktadır. Bu sebepten bu mesleği yerine getirmek isteyen ve gerekli eğitimleri almış olan kişiler kısa sürede iş bulabilir ve görevlerine başlayabilirler. Hemşireler gerek kamuda veya özel sektörde çalışma fırsatı elde edebilirler. Bu yazımızda hemşire nedir, kime denir, hemşirelerin görev tanımı, hemşire olmak için hangi okulları okumalıyız, hemşire olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda hemşire maaşları hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER HEMŞİRE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hemşire konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hemşire duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.