Hava trafik kontrolörü, hava alanlarında kulelerde görev yapan ve hava alanında bulunan tüm hava araçlarının güvenli bir şekilde iniş ve kalkışlarını sağlamakla görevli olan kimselere denilmektedir. Hava trafik kontrolörlerinin oldukça stres dolu ve yoğun bir çalışma hayatları bulunmaktadır. Öyle ki; yerlerine birisi gelmeden çalışma masalarından kalkmaları bile yasaktır. Bu yazımızda hava trafik kontrolörü mesleği hakkında detaylı bilgiler ve olmak isteyenler için hava trafik kontrolörü olma şartları nelerdir, nasıl olunur, kimler hava trafik kontrolörü olabilir gibi konularda detaylı bilgiler vereceğiz.

Hava trafik kontrolörü nasıl olunur?

Hava trafik kontrolörü olmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Hava trafik kontrolörü olmak için ya Anadolu Üniversite Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hava Trafik Kontrol Bölümünü bitirmek veya DHMİ tarafından açılmakta olan ilanları takip etmek. Çünkü DHMİ gerekli gördüğü takdirde 4 senelik üniversite mezunları arasından hava trafik kontrolörü alımı da gerçekleştirmektedir. Bu iki yolu detaylı olarak anlatalım.Öncelikle hava trafik kontrolörü olmak için ilk yol hava trafik kontrol bölümünü bitirmektir. Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan bu bölüm genel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Bu bölüme girmek için öncelikle LYS sınavından belirli bir taban puanı alarak başvuruda bulunmalısınız. Bu başvurunun akabinde adaylar sayısal ağırlıklı bir test, ardından da mesleki yeterliliği ölçebilen “bilişsel psikometrik test” ve sonrasında da mülakat, en sonunda da simülatör testi yapılmakta olup, tüm puanlar toplanarak 15 asil, 15 yedek aday olacak şekilde öğrenci kabulü yapmaktadır.

Belirttiğimiz şekilde yapılmakta olan öğrenci seçme sistemine “çoklu elemeli sistem” adı verilmektedir. 1 yıl hazırlık sınıfı ve daha sonra da hava trafik kontrol yönetimi ile ilgili çok sayıda dersin işlendiği 4 senelik yani toplamda 5 senelik bir eğitim sürecinin ardından mezun olunabilmektedir. Tabi bu bölümden mezun olmak hava trafik kontrolörü olmak için yeterli değil. Akabinde KPSS sınavından ilgili sene için yayınlanmış olan minimum puanı almak ve atama konusunda tek yetkili kurum statüsünde bulunan DHMİ tarafından açılan hava trafik kontrolörü alımı ilanlarına başvuru yapmak gerekmektedir. Hava trafik kontrolörü olmak için ilk yol budur.

Hava trafik kontrolörü olmak için diğer yolumuz ise, DHMİ tarafından açılmakta olan ilanlara başvuru yapmaktadır. Çünkü DHMİ ihtiyaç bulunması halinde hava trafik kontrol bölümü mezunu olmayan sadece 4 senelik bir yükseköğretim kurumunu bitiren kişiler arasından da alım yapabilmektedir. Bu şekilde başvuru yapmanız durumunda yeterliliğinizi belirlemek adına bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınavı da geçerseniz 14 ay sürecek olan bir kurs süreci sizleri bekler. Bu kursu da başarı ile vermeniz durumunda da DHMİ bünyesinde çalışma olanağı bulursunuz. Adayların kursa başvuru yapabilmeleri için DHMİ tarafından açıklanmış olan minimum KPSS puanının alınmış olması, KPDS sınavından minimum 70 alınması ve 27 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Başvuru sonrası adaylar The First European Air Traffic Controller Selection Test (FEAST) sınavına tabi tutularak, ardından mülakata çağrılmaktadırlar. Başarılı olanlar hava trafik kontrolörü olabilmek adına gerekli sağlık kurulu raporunu temin ettiklerinde, “ stajyer hava trafik kontrolörü” unvanıyla kursa çağrılmaktadırlar. FEAST sınavı aynı zamanda adayların kadro açılmış şehirleri tercih ederken önceliğe sahip olabilmelerinin önünü açmaktadır. Yani FEAST sınavında rakibinden daha yüksek puan alan aday, çalışmak istediği şehir konusunda önceliğe sahiptir. Bu durum mezun olduktan sonra DHMİ’ye başvuran Anadolu Üniversitesi Hava Trafik Bölümü mezunları için de geçerli olmakta, tabi tutuldukları FEAST sınavına göre birbirleri ile yarışarak kadro açılmış şehirlere atanmaktadırlar.

Görüldüğü üzere hava trafik kontrolörü olmak oldukça meşakkatli ve zor bir süreçten oluşmaktadır. Üstelik tüm bunların akabinde Dünyanın en stresli mesleğini icra etmek için göreve başlarsınız. Bu yazımızda nasıl hava trafik kontrolörü olunur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAVA TRAFİK KONTROLÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hava trafik kontrolörü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hava trafik kontrolörü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.