Hava parası nedir, ne demektir?

Hava parası, kaparo ve şerefiye gibi şeyler ile ilgisi olmayan, iş yapan bir yerin ziyaretçi sayısına ve potansiyeline göre bu yeri kiralamak isteyen kişinin verdiği paraya denmektedir. Hava parası daha çok kaparo gibi görünse de aslında o mal fiyatının tamamlanmasına kadar ödenen paradır. Bu verilen para malın fiyatı kadar olmasa da satıcının başkasına satmaması adına verilen paraya hava parası denmektedir. Bu sayede bir ürünün başkasına satılmamasını istediğiniz zaman kefil gibi verilen bu para ile o ürünü ya da yeri sadece size satmasına ikna etmeniz için kullanılabilmektedir.

Hava parası yasal mıdır?

Hava parası duruma göre yasal görünse de aslında legal ya da illegal bir durumu yoktur. Ancak bazı durumlarda rüşvet değerinde olan hava parası illegal olduğu için yasal olup olmadığı tartışılsa da böyle bir kural ya da yasa olmadığı için kötüye kullanım sırasında yasal olmayan para olarak kayıtlara geçilebilir. Bir ürün, ev ya da bir arsa almak istediğiniz zaman satan ya da kiralayan kişiye verdiğiniz bu hava parası o yerin, evin ya da ürünün başkasına verilmemesi için ikna edilen paradır.Hava parası nasıl geri alınır, geri alınır mı?

Hava parası kaparo ya da benzeri bir para olmadığı için kesinlikle geri alınamaz. Bu yüzden hava parasını geri almak istiyorsanız ön sözleşme ya da anlaşma yapabilir, kaparo gibi göstererek ileride alabilirsiniz. Ancak normal durumlarda verilen hava parası geri alınamamaktadır.

Bu yazımızda hava parası nedir, hava parasını kim alır gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAVA PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hava parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hava parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.