Hastalık hastası hastalığı nedir, ne demektir?

Hastalık hastası bir psikolojik bir hastalıktır. Hastalık hastasına sahip bir birey her zaman hasta olduğunu ve yakında öleceğine inanır. Hastalığı olmadığı halde ciddi hastalıklara sahip olduğuna inanan kişi öksürdüğü zaman “ya kansersem”, başka bir şey olduğu zaman “kesin ölüyorum” gibi saçmalıkları kafasında kurgulamaktadır.

Ayrıca hastalık hastası olan bir birey hasta olmadığı gibi vücudunda bulunan kalp ritm hızı, terleme, baş ağrısı ya da öksürme gibi tepkilere aşırı tepkiler vererek yanlış yorumlamaktadır. Hastalık hastası olan bireyler hiçbir şeyi olmadığı halde sıklıkla hastanelere gider, doktorların “sağlıklısın” dediklerine inanmazlar ve tekrar tekrar muayene olurlar. Tahliller ve çeşitli muayeneler sonucu raporda sağlıklı olduğunu gördüklerinde kısa süreli olarak huzurlu olsalar da kısa süre sonra başka belirti hissettikleri zaman tekrar kötü olup hastanelere giderler.Hastalık hastası belirtileri nelerdir?

Hastalık hastası olan bir birey yaşadığı en ufak incinmeye karşı bile kırık çıkık gibi yorumlamaktadır. Sağlıkları konusunda çok duyarlı olup iyi olmalarına rağmen abartırlar ve sık sık kontrol olurlar. İyi olduklarını sözlü duymak yerine raporlu şekilde görmeleri onları daha çok tatmin etmektedir. Her zaman kalplerini, nabızlarını diğer organlarını dinleyerek bedenlerine ve sağlıklarına çok fazla abartılı şekilde dikkat ederler. Kimsenin aklına gelmeyecek şekilde çeşitli senaryolar yazarlar. Sağlıklı olmalarına rağmen en ufak şeyi yanlış kurgulayıp film yazacak kadar kötü senaryolar kurgularlar. Gerçekten hasta olduklarında ise hastalıklar risksiz ve zararsız olmasına rağmen abartıp büyütürler ve ölme senaryolarına kadar giderler. Hastalık ve mikroplardan korunmak için aşırı derecede hassas davranıp her şeyin temiz olduğuna emin olmak isterler. Hastalık hastası olduğunuzu anlamak bu belirtileri okumanız yeterlidir. Eğer bende var diyorsanız siz de hastalık hastasısınız demektir.

Hastalık hastası nasıl tedavi edilir?

Hastalık hastası olan bir birey hem sosyal hayatını hem de mesleki kariyerini kısıtlamaktadır. Çok fazla kaygı ve endişe içinde yaşayarak mutsuz ve çaresiz hissederler. Hastalık hastası olan bir birey çeşitli uzmanlara giderek alakası olmayan testler ve tedbirler alarak kendisini daha da üzmektedir. Ancak sağlıklı olduğuna bir türlü inanamamalarının en büyük sebebi psikolojik yaşadığı bunalımdır.

Ancak bu durumda hasta olanlar korkmamalıdır çünkü çeşitli uzmanlar tarafından hastalık hastası olan bireyler tedavi edilebilir. Bilişsel ve Davranışçı Terapi denilen tedavi yöntemi ile hastalık hastaları tedavi edilebilmektedir. Bu uzman kişiler bu hasta bireyler ile yaşadığı riskleri, hastalıkları ve senaryoları hakkında konuşur ve bunları azaltmak için çözüm bulurlar. Çeşitli durumlarda stresle başa çıkma, farklı sorunların olmadığına inanma ve gündelik hayatlarının normal düzeye gelmesini sağlamak için farklı psikolojik tedavi yöntemleri ile bu hastalıktan tamamen kurtulmasını sağlamaktadırlar. Bu sayede hastalık hastası olan bireyler kısa süre içerisinde eskisinden daha iyi, verimli ve sağlıklı bir yaşam sürerler.

Bu yazımızda hastalık hastalığı nasıl yenilir, hastalık hastası mıyım nasıl öğrenirim gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.