Harekat memuru nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Harekat memuru, uçakların güvenli bir biçimde iniş ve kalkış yapmalarını sağlamakla görevli olan kişilere denilmektedir. Yer hizmetleri çalışanlarından bir tanesi olan harekat memurları, havacılığın görünmez emektarlarındandır. Harekat memurları bir uçağın inişinden kalkışına kadar her türlü ayrıntı ile ilgilenmektedirler. Sefere gidecek olan uçağın yükünü gerekli şekilde uçağa yerleştirerek, uçağın güvenle uçması yine harekat memurlarının işidir. Öyle ki, uçaklara yolcular haricinde birçok yük konulur. Yolcu ve uçağın ağırlık yapısı ile uçakta yer alan yüklerin dengeli olması önemlidir. Aksi durumda uçak dengesini kaybederek bir kazaya sebep olabilir. Geçmiş senelerde bu benzeri kazalar yaşanmıştır. Peki harekat memurları tam olarak ne iş yapıyorlar?

Harekat memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Harekat memurları, havalimanlarında en ağır işleri yapan çalışanlardan bir tanesidir. Yaz kış demeden aprondadırlar. İşleri gereği rakam, hesaplama ve ölçümlerle çok uğraşmaktadırlar. Bu yüzden daha çok sayısal zekaya sahip insanların daha rahat yapabileceği bir iştir. Görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.  • Uçağın güvenli bir biçimde park pozisyonu almasını sağlamak,
  • Yolcu ve yük alım veya tahliyesini kontrol etmek, buna göre uçağın dengesini sağlayacak şekilde yüklenmesini sağlamak,
  • İniş ve kalkış için gerekli olan teçhizatları kontrol etmek ve hazır bulundurmak,
  • Uçağın güvenli bir biçimde havalanması için gerekli olan kalkış ağırlığını hesaplamak,
  • Kaptana hazırlanma sürecinde detaylı bilgi vermek,

Gibi oldukça zor görevleri bulunmaktadır.

Harekat memuru olmak

Kısaca havaalanı harekat memurları, yolcuların indirilmesinden sonra temizlik, yakıt ikmali, ikram ve gidiş yolcularının geri bindirilmesi gibi konularda süreci kontrol etmektedir. Ayrıca uçaklarda geri vites bulunmamaktadır. Motorlar çalışınca sadece ileri hareket mümkündür. Bu yüzden uçakların yolcu bindirme işlemleri tamamlandığında özel araçlarla ittirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin de kontrolünü sağlamaktadırlar. Harekat memurlarına havacılık sektöründe “operation” şeklinde seslenilmektedir. Uçuş harekat memurları, mavi yakalıdırlar fakat işleri beyaz yakalılar gibi ağırdır. Peki nasıl harekat memuru olunuyor?

Harekat memuru nasıl olunur?

Harekat memurları ülkemizde TGS, SHGM, Çelebi gibi yer hizmetleri veren firmaların bünyesinde çalışmaktadırlar. Bu kurumlar tarafından yayınlanmış olan ilanları takip etmeli ve akabinde başvuru yapmalısınız. TGS harekat memuru olmak için genellikle en az lise mezunu olmanız ve iyi derecede İngilizce bilmeniz istenmektedir. Şayet bu şartları sağlıyorsanız, yazılı ve sözlü sınav ile bir eğitim süreci sizleri bekleyecektir. Eğitimlerinizi tamamlamanızın ardından da harekat memuru olarak görev almaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda harekat memuru olma şartları ile harekat memuru ne yapar ve nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Harekat Memuru Maaşları konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER HAREKAT MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, harekat memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan harekat memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.