Sendika; hem işçi hem de işveren için oluşturulan birliklerdir. Sendika kurmanın amacı işçi ve işveren için çıkarların korunması ve hakların daima gelişmesini sağlamaktır.

Hangi sendika üyesiyim?

Sendikanızı bilmiyorsanız; İnternet sayesinde hangi sendikanın üyesi olduğunuzu hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Hangi sendikaya üye olduğunuz devlet sisteminde kayıtlıdır. Hangi sendikaya bağlıyım sorusu aklınızı kurcalıyorsa yapmanız gereken E-devlet sistemine girmek ve ardından sorgulamak.E-devlet sistemine girmeniz için de PTT aracılığı ile alacağınız E-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifrenizi almak için herhangi bir PTT şubesine gidip, kimliğinizi görevli kişiye vererek, sizin adınıza tanımlanan şifre karşılığında belli bir miktar para ödemeniz yeterlidir.

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar bulmak olacaktır. Hangi sendika üyesiyim sorusunun cevabını almak için yapmanız gereken; www.turkiye.gov.tr sitesine girmek ve ardından arama bölümüne tıklamak. Arama bölümüne ‘işçi Sendikaları Üyelik İşlemleri’ ya da ‘İşveren Sendikaları Üyelik İşlemleri’  yazmanız halinde karşınıza hangi sendika ile çalıştığınız çıkacaktır.

İnternet erişiminiz yoksa telefonunuz da yeterli olacaktır. Telefonunuzdan 160 numarasını çevirip aldığınız şifre ile tüm işlemlerinizi müşteri temsilcisi yardımı ile hızlı bir şekilde tamamlamanız mümkündür. Bu işlemler sırasında mutlaka e-devlet şifreniz olmalıdır aksi halde kimlik bilgilerinizle dahi olsa istediğiniz bilgilere ulaşmanız mümkün değildir.

Sendikaya üyelik sorgulama için TIKLAYIN

Bu yazımızda hangi sendikaya üye olduğumu nasıl öğrenirim konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca sendikaya nasıl üye olunur haberimize de göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER SENDİKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sendika konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sendika duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.