31 Mart 2023 tarihinde milletimiz muhtar, il ilçe belediye başkanı, il ilçe belediye meclis üyesi, aza seçimi yapmak üzere yerel seçime gidecek. Seçimlere az bir zaman kala milyonlarca seçmen nerede oy kullanacağını halen bilmiyor. Yüksek Seçim Kurulu seçmenler için nerede oy kullanacağım öğrenmek için bir araç geliştirdi. Mayıstan tarihinden itibaren muhtarlıklara seçmen listeleri asılacak. Buralara gidip kontrol edebileceğiniz gibi aşağıda bulunan hangi sandıkta okulda oy kullanmanızı öğrenmenize yarayan YSK sistemini de kullanabilir ve bir hata var mı kontrol sağlayabilirsiniz.  Seçmen sorgulama sonucunda hata gözüken, kaydı bulunamayan veya adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar adres kayıt sistemine kayıt olmak zorundalar.

31 Mart 2023 Genel Seçiminde Nerede Oy Kullanacağım ?

Aşağıda bulunan yurt içi seçmen sorgulama aracına Nüfusa kayıtlı olduğunuz il, TC. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarası ve resimdeki görmüş olduğunuz doğrulama kodunu eksiksiz ve doğru bir biçimde girdikten sonra SORGULA butonuna basmanız yeterlidir. Daha sonra hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağım bilgilerine erişebilirsiniz.Nerede Oy Kullanacağım Çıkmıyor – Hata Veriyor !

Şayet “Girilen bilgilere uygun kayıt bulunamadı ” şeklinde hata alıyorsanız gidip muhtarlıklarda bulunan seçmen listelerinde adınızın olup olmadığını kontrol ederek bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu hatayı almanızın bir sebebi de sıra no yerine aile sıra nosunu yazmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden bilgileri tekrar ve doğru olarak girmenizde fayda var. Ya da halen nerede oy kullanırım nasıl öğrenirim sorusunun cevabını bulamadıysanız CHP tarafından yapılan ve hayata geçirilen seçmen sorgulama sistemi sayesinde nerede oy kullanacağınızı sandığınızda ve apartmanınızdaki seçmenleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kaydını bulamayanlar – Adres değişikliği yapmak isteyenler

Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

  • Yurt içi seçmen kütüğünde ismi bulunmayanlar,
  • Kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenler veya
  • Yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen Türk vatandaşlarının;

Şubat 2023 tarihine kadar bizzat adres kayıt sistemine kayıt olmaları ve yukarıda belirtilen işlemleri yapabilmeleri için ilgili nüfus müdürlüğüne, başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İlgili tarihlerde adres kayıt sistemine kayıt olmaları ve yukarıda belirtilen işlemleri yapabilmeleri için önce nüfus müdürlüğüne, sonra ilgili ilçe seçim kurulu başkanlığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yukarıda bulunan araç sayesine nerede oy kullanacağımızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi yada şikayetlerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz. Anlattığımız hizmet KKTC vatandaşlarını kapsamamaktadır.

Bu yazımızda www.ysk.gov.tr sandık bilgisi sorgulama– nerede oy kullanacağız 2023, oy kullanma yeri ile seçmen sorgulama hizmeti, sandığım nerede gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.