Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Öğrenme: Nereye Kayıtlısınız?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ülke nüfusunun yapısı, nitelikleri, nüfus hareketleri ve bunlardaki gelişmelere göre izlenecek politikaların saptanmasına yönelik çalışmaları ilgili kuruluşlarla işbirliği içinde yapmak; belirlenecek esasların yürütülmesini sağlamak, nüfus hareketlerini izlemek ve değerlendirmek, Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminin uygulanmasına geçilen yerlerden başlamak üzere Türk vatandaşları ile Türkiye’de nüfus kaydı tutulan yabancılara nüfus kütüklerinde bilgi alışverişini kolaylaştırmaya ve kamu kuruluşlarında tutulan kayıtlar arasında bağ oluşturmaya esas olacak bir numara sistemi geliştirmekle görevlidir. Bunların yanı sıra özel kanunlarla ve Bakanlıkça verilen diğer görevleri yürütür.

Vatandaşlarımız yapmış oldukları iş başvurularında kendilerinden hangi nüfus müdürlüğüne bağlıyım, hangi nüfus müdürlüğüne kayıtlıyım şeklinde sorular yönelttiklerini söylemektedir. Peki bu alana ne yazılmalı? Kayıtlı olduğunuz nüfus idaresi nasıl ve nereden öğrenilir? Hepsi yazımız devamında yer almaktadır.Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Kimlikte Nerede Yazar?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İçişleri Bakanlığına bağlı olan bir devlet kurumudur. Kayıtlı olduğu nüfus idaresi ise kimliğinize bakarak kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Çünkü kimliğinizde kütük olarak nereye kayıtlı iseniz ilgili nüfus idaresine bağlısınız demektir. Bu kısım kimlikte arka yüzünde kayıtlı olduğu il, ilçe ve mahalle köy şeklinde belirtilmiştir. İlgili iş görüşmelerinde sizden kayıtlı olduğunuz nüfus idaresi istenmesi durumunda bu bilgileri doldurmalısınız. Kısaca kimliğinizin arka kısmında yazan bilgiler nüfusa kayıtlı olduğunuz yeri göstermektedir.

Bu yazımızda kayıtlı olduğu nüfus idaresi kimlikte nerede yazar, kayıtlı olduğu nüfus idaresini sorgulama, öğrenme hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER NÜFUS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nüfus konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nüfus duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.