Halk Eğitim Kurs Merkezleri, zorunlu eğitim yaşını doldurmuş olan herkesin üst yaş sınırı olmaksızın faydalanabilecekleri eğitim kurumlarına verilen isimdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile ülkemizde başlayan okuma yazma sorunlarını çözmek, ulusal kültürü yaygın kılmak maksadıyla kurulmuştur. Halk Eğitim Merkezi yani HEM şubelerinde binlerce branşta eğitim verilmektedir. Halk Eğitim Merkezlerinin şubeleri 81 ilimizde, çok sayıda ilçede, bucak ve köyde bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alan milyona yakın kişi bulunmaktadır. Bu kişiler halk eğitim merkezleri sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık merak ediyorlar. Halk eğitim merkezlerinin çalışma saatleri, mesai saatleri, tatil günleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamındadır.

Halk Eğitim Merkezi Çalışma Saatleri 2023

Halk eğitim merkezlerinde vatandaşlarımız için, meslek kazandırmak, okuma yazma öğretmek veya yeni hobiler öğretmek üzerine kurslar düzenlenmiştir. Ülkemiz genelinde bine yakın halk eğitim merkezinde bu kurslar tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Bu kurslar sayesinde 7’den 70’e çok sayıda vatandaşımız meslek öğrenmiş ve iş hayatında bu mesleği icra etmeye başlamıştır. Peki tüm bu halk eğitim şubelerinin çalışma saatleri nasıldır?Halk eğitim merkezleri sabah saat 08:30’da hizmet vermeye başlar ve akşam saat 17:30’da kapanır. Halk eğitim merkezleri ayrıca saat 12:30 ile 13:30 saatleri arasında da öğle tatili sebebi ile kapalı durumdadır. Açık olduğu süre içerisinde de dersler devam etmektedir.

Halk Eğitim Merkezi Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Halk eğitim merkezleri diğer kamu kurumlarından farklı olarak haftanın 7 günü çalışmaktadırlar. Yani hafta içi ve hafta sonu açıktırlar. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günü eğitimler ara vermeksizin devam etmektedir.

Ancak hafta sonu kayıt büroları çalışmamaktadır. Yani sadece kurslar açıktır. Yeni kayıt işlemleri sadece hafta içi ve mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir.

Halk Eğitim Merkezi Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Halk Eğitim Merkezleri Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca arefe günü, 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Yani resmi tatil günleri içerisinde eğitim yapılmamaktadır.

Vermiş olduğumuz çalışma saatleri; Bağcılar, Bahçelievler, Büyükçekmece, Bornova, Beylikdüzü, Beyoğlu, Balçova, Beşiktaş, Cevatpaşa, Denizli, Düzce, Darıca gibi tüm halk eğitim kurs merkezleri için geçerli olan saatlerdir. Bu yazımızda Halk Eğitim Merkezlerinin çalışma saatleri yani açılış saatleri ve kapanış saatleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÇALIŞMA SAATLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, çalışma saatleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan çalışma saatleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.