Ülkemiz ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşıyor. Döviz kurlarındaki artış ülkemizde üretilen veya ithal edilen çok sayıda ürünün maliyetini bir hayli arttırmış durumda. Süreç böyle olunca da firmalar peşi sıra ürünlerine zam yapmak zorunda kalıyorlar. Çoğu firma ürünlerine yapmama veya daha düşük miktarlarda zam yaparak kazancından vazgeçme yolunu seçti. Ancak bazı firmalar da ürün maliyetlerinin çok daha üzerinde zamlar gerçekleştirdi. Bu firmalar döviz kurlarındaki artışları bahane ederek mal ve hizmetlerinde ciddi oranlarda fiyat artışları yaptı. Bu durumun hukuksuz olduğunu belirleyen yetkililer ise bu durumu denetlemeye başladı. Şimdiden bu şekilde haksız fiyat artışı yapan çok sayıda firma tespit edildi ve bu firmalara ciddi miktarlarda cezalar kesildi. Sizler de bu şekilde fiyat artışı gerçekleştiren ve haksız kazanç elde eden bu firmaları şikayet edebilirsiniz. Peki ama nasıl?

Haksız fiyat artışı yapanlar nereye, nasıl şikayet edilir?

Ticaret Bakanlığı haksız fiyat artışı yapan firmaların tespiti için 81 ilimizde sıkı denetimler başlatmış durumda. Şimdiye dek binlerce firmada yüz binlerce ürün denetlenmiş ve bunların içinde binlerce ürüne haksız fiyat artışı uygulandığı tespit edilmiş. Sizler de bu firmaları fiyatlardaki artışlardan yola çıkarak tespit edebilir ve şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Haksız fiyat artışı yapan firmalar Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine ve Cimer’e şikayet edilebiliyor. Bunun yanında vatandaşlarımızın şikayetlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirmeleri adına “Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi (HFA-Bildirim) Mobil Uygulaması” hizmete alındı. Bu uygulamayı İOS ve Android platformları için indirebilir ve kolay bir şekilde şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ticaret Bakanlığı yapmış olduğunuz şikayetleri en hızlı şekilde değerlendirip, karara bağlamaktadır. Ayrıca kanıt olması açısından da HFA Bildirim uygulamasına fotoğraf çekilip yüklenebilmektedir. Yapmış olduğunuz başvurulara ilişkin süreç ise yine mobil uygulama üzerinden takip ediliyor.

Bu yazımızda haksız fiyat artışı yapan firmalar, şirketler nereye nasıl şikayet ediliyor, şikayet telefonu nedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HAKSIZ FİYAT ARTIŞI YAPAN FİRMALAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, haksız fiyat artışı yapan firmalar konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan haksız fiyat artışı yapan firmalar duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.