Alınan ani bir karar ile Hakkari ve Şırnak il statüsünden çıkartıldı. Hakkari ve Şırnak yerine Yüksekova ile Cizre’nin il olmasına karar verildi. Ayrıca Hakkari’nin yeni adı “Çölemerik”, Şırnak’ın yeni adı ise “Nuh” olarak güncellendi.

Hakkari ve Şırnak’ın Yeni İsimleri

İlçe haline getirilmesi önerilen Hakkari’nin eski adı Kürtçe Colemêrg’den gelen Çölemerik‘ti. Hakkari yeni düzenleme Meclis’ten geçerse Hakkari yine eski adını alacak. Yine ilçe haline getirilen Şırnak’ın eski adı da Nuh‘un şehri anlamına gelen Şehr-i Nûh’tu. Böylelikle il statüsünden çıkartılan Hakkari ve Şırnak aynı zamanda eski isimlerine de dönmüş oldular. Artık Hakkari ve Şırnak ilçe statüsünde olacak.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, gündem konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan gündem duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.