Hafız nedir, ne demektir, kime denir?

Hafız, Kuran’ı Kerim’i baştan sonra ezberlemiş olan ve ezbere okuyabilen kişilere denilmektedir. Hafız ayrıca yüce Allah’ın isimlerinden, koruyan, gözeten, muhafaza eden anlamına gelmektedir.  Hz. Peygamber (sav) bir hadislerinde “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyurmuşladır. Kur’an öğrenimi ile ilgili teşviklerin çoğu onu sadece ezberlemeyi değil, manasını anlamayı, muhtevasına vakıf olup gereğince amel etmeyi amaçlamaktadır. Kur’an’ı ezberleme müessesi Hz. Peygamber’den bu yana eksiksiz olarak süregelmiştir. Bu da Yüce Allah’ın Hicr suresi 9. ayetinin 4 tecellisi olduğunu gösterir. Bu müessese kıyamete kadar da sürecektir.

Osmanlı döneminde kıraat ilminde büyük gelişmeler yaşanmış ve binlerce hafız yetişmiştir. Dönemde Evliya Çelebi sadece İstanbul’da 3 bini kadın olmak üzere 9 bin hafız olduğunu belirtmekteydi. Osmanlı döneminde, bir çocuğun güzel sesli olduğu anlaşılınca hâfız olması için gerekli eğitim kurumuna verilirdi. Günümüzde hafız olmak için gerekli eğitimler kuran kurslarınca verilmektedir.Hafız nasıl olunur?

Kuran’ı Kerim tam olarak 604 sayfadan oluşmaktadır. Kur’an’da 114 sure, 6666 ayet vardır. Kur’an’da 30 cüz vardır. Her cüz 20 sayfadan oluşur. Kur’an, Fatiha Suresi ile başlar, Nas Suresi ile biter. Tüm bunları ezberlemek oldukça zor ve meşakkatlidir. Ancak günümüzde net rakam bilinmese de 30 bini aşkın hafız olduğu tahmin edilmektedir. Hafız olmak için Kuran’ı Kerim’i baştan sonra ezberlemelisiniz.

Hafız olduktan sonra da Kuran’ı Kerim’i okumayı ve anlamayı bırakmamak gerekmektedir. Aksi durumda unutulmalar yaşanabilir. Hafız olduktan sonra, hafız olarak kalabilmek de oldukça önemlidir.

Hafız kaç yaşında olunur?

Hafız olmanın yaşı yoktur. İstediğiniz dilediğiniz yaşta Kuran’ı Kerim’i okumaya ve ezberlemeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz 30, dilerseniz 50 yaşında olun hafız olabilirsiniz.

Bu yazımızda evde hafız olunur mu, hafız nasıl yetiştirilir, hafız nasıl olunur, kendi kendine hafız olunur mu, hafız olmak için ne yapılır, hafız olmak için nereye başvurulur gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan Kuran Kursu Öğreticisi Kimdir öğrenebilirsiniz.


DİĞER HAFIZ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hafız konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hafız duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.