Hacker nedir, ne iş yapar?

Hacker, kelime anlamı olarak bilgisayar korsanı denmektedir. Bilgisayarda bulunan tüm zararlı yazılımlarını yazan hackerlar, ayrıca bu zararlı yazılımlara karşı çeşitli web sitesi ya da önemli yerlerden koruyan hackerlar da vardır. Bundan dolayı hackerlar 3 farklı çeşitli olmak üzere korsanlık yapmaktadır. Bu hackerlar,

Siyah şapkalı hacker: İnternet ve siber aleminin korktuğu bir hacker türüdür. Bütün programları bilirler, istedikleri bütün işletim sistemlerine uzakta erişim sağlayarak istedikleri tüm bilgilere erişebilirler. Her türlü virüsü yazabilir ve istediği cihazlara istediği gibi yerleştirebilir. Kötü niyetli olmasının yanı sıra en zararlı hacker olduklarından dolayı siyah şapkalı hacker unvanı verilmiştir.Gri Şapkalı hacker: Bu hacker grubu da her programı bilse de yasallık sınırında gidip gelmektedir. Hem iyi niyetli hem de kötü niyetli olabildiği için gri şapkalı hacker denmektedir.

Beyaz şapkalı hacker: Siyah şapkalı hackerlar kadar her çeşit programları bilir ve istedikleri işletim sistemlerine uzaktan erişim sağlayarak istediklerini yapabilirler. Siyah şapkalılar ile savaş halinde olan beyaz şapkalı hackerlar tamamen iyi niyetli olup yasal olarak iş yapan kişilere denmektedir. Bu kişiler devletlerin siber savunmasında ve güvenlik yazılım şirketlerinde çalışmaktadırlar.

Şeklindedir. Birde bunların dışında hacker terimleri arasında farklı bilgisayar korsanları da bulunmaktadır. Bu korsanlar,

 • Hacktivist: Hacktivistler, tamamen internet üzerinden protesto eden bir topluluktur. İyi ya da kötüyü kendilerine göre olanı seçerek politik ya da toplumsal sorunları belirtmek ve dile getirmek için belirledikleri internet sitelerini hackleyerek mesaj veren topluluktur.
 • Yazılım korsanı: Yazılım korsanları, bütün oyun, yazılım ve diğer birçok programların ful sürümlerini crackleyerek satan ya da toplumla paylaşan kişilere denmektedir. İnternet para ile satılan bir program eğer ücretsiz ful sürümü de bulunuyorsa, bunun sebebi yazılım korsanlarının içeriğini kırarak ful sürümünü ücretsiz bir şekilde dağıtmalarından dolayıdır.
 • Phreaker: İngilizce adı ile Phone Breaker olan bu kişiler tamamen telefon ile ilgili hacker topluluğudur. İstedikleri telefon ağlarını hackleyerek ücretsiz konuşma sağlayan kişilere denmektedir.
 • Script Kiddie: Bu kişiler hacker değillerdir ancak hacker olmaya meraklı olan kişilere denmektedir. Hacker olmaya özenen bu genç grup ise sadece mail hack ya da mesaj hack gibi basit şeyler çalarak takılırlar.
 • Lamer: Lamer ise hackerlik ile hiçbir ilgisi olmayan ancak kendisine hacker diyen, hiçbir yazılım programı hakkında bilgisi olmayan, insanları rahatsız etmekten başka hiçbir şey yapmayan kişilere denmektedir.

Bu hacker türlerine göre ilk siyah şapkalı hacker 1965 tarihinde doğmuş olan Kevin Poulsen tarafından gerçekleştirilir. Bir radyo şirketinin 102. Arayan kişiye Porsche vereceğini duyurması Kevin Poulsen için bir fırsat olur ve daha çocukken bunu telefon santralini hackleyerek başarmış ve Porsche’yi kendisine kazandırmıştır.

Bu gibi tarihte birçok büyük hackerların inanılmaz işleri bulunmaktadır. Genel olarak hackerlar yazılım konusunda uzman olduklarından dolayı birçok ülkede siber anlamında ülkelerini siber savaşlara karşı korumaktadırlar. Bunun yanı sıra siber saldırıları düzenleyen hackerlar da maaşlı bir eleman olarak değil de kendi maaşını kendi ayarlayan siyah şapkalı hacker olarak ülkelere çeşitli siber saldırı düzenlemektedir. Genel anlamda hackerların işi bilgisayar korsancılığı olarak siber ataklar yapmak, siber atakları savunmak, çeşitli bilgileri sessiz bir şekilde çalmak, başka yerlere sızdırmak, virüsler ekleyerek o yeri ve sunucularını çökertmek, siber anlamında istediği gibi zararlar verebilmektedir. Hackerın yaptığı iş siber anlamda epey geniş yeri bulunmaktadır.

Hacker nasıl olunur?

Hacker olabilmek için öncelikle bilinmesi gerek yazılım programlarını çok iyi derecede öğrenmeniz gerekmektedir. Her ne kadar çevremizde mail hackleyerek kendine hacker diyenler olsa da bu kişiler hacker değil, hackerların dilinde lamer denmektedir. Lamer, kelime anlamı olarak İnternet üzerinden çocukça şeyler yapan, hack konusunda hiçbir şey bilmediği halde kendisine hacker diyen, diğer insanları rahatsız etmeyi seven kişilere denmektedir.

Bu lamerler kendilerine hacker diyerek ortalıkta gezinirler. Ancak gerçek bir hacker her zaman kimliğini korumakta ve hiçbir şekilde hiçbir kimseye hacker olduğunu söylememektedir. Bundan dolayı hacker ve lamer arasında dağlar kadar fark vardır.

Hacker olabilmek için gerekli programlama dillerini çok iyi düzeyde öğrenmeli ve bilmelisiniz. Bu programlar;

 • C
 • C++
 •  Perl
 • Php
 • Java
 • Delphi
 • Visual basic gibi yazılım programları hacker olmak için önemli programlar arasında başta yer almaktadır.

İşletim sistemi olarak;

 • Windows
 • Linux
 • Unix

Gibi işletim sistemleri ve programlar ile başlayarak hacker olma yolunda büyük adım atmış olacaksınız. Ancak hacker olmak sadece okumak değil, çok fazla pratik yapmanız gerekmektedir. Çok okuyup öğrendiklerinizi pratik yaparak daha fazla gelişebilirsiniz.

Hackerlar ne kadar para kazanıyorlar, maaşları ne kadardır?

Siyah şapkalı hackerlar para kazanma konusunda eğer yetenekliyse istedikleri kadar kazanabilmektedir. Amerika’da yapılan araştırmaya göre normal bir hacker 1 yılda 30 milyon dolara kadar kazanmaktadır. Ancak siber savunmalarda çalışan hackerların maaşları çok daha farklıdır. Buna nazaran örnek verecek olursak Amerika’da siber savunmada yazılım şirketinde çalışan beyaz hacker 1 saatte 41 $ gibi bir kazanç elde etmektedir. Duruma göre yıllık 40.000 dolar civarında kazanabilirler. Ancak yasal olarak çalışmak istemeyen hackerların aldıkları para az önce söylediğimiz gibi yüksek meblağlar kazanabilmektedirler. Örneğin bir hacker, sağlık bilgilerini şantaj olarak kullanarak para kazanabilir ya da sağlık sigortalarına 1.000 $ gibi bir fiyata satabilir. Bunun gibi birçok konuda illegal bir şekilde para kazanabilirler.

Bu yazımızda hacker olmak için yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HACKER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hacker konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hacker duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.